2020. május 26., kedd 22:03
1980. május 26-án, moszkvai idő szerint 21 óra 20 perckor, budapesti idő szerint 20 óra 20 perckor a Szovjetunióban felbocsátották a Szojuz-36 ürhajót. Az űrhajón tartózkodó nemzetközi személyzet parancsnoka Valerij Kubászov, a Szovjetunió űrhajós pilótája; kutatóűrhajósa Farkas Bertalan, a Magyar Népköztársaság állampolgára. A Szojuz-36 űrhajó a tervek szerint összekapcsolódik a Szaljut-6-Szojuz-35 űrkomplexummal, s ezt követően együttes kutató-kísérletező munka kezdődik Leonyid Popov és Valerij Rjumin űrhajósokkal, akik április 9-e óta dolgoznak a Föld körüli pályán. Az újabb nemzetközi űrrepülés résztvevői az Interkozmosz együttműködési programja keretében folytatják a szocialista országok közös űrkutatási céljainak megvalósítását. E munka során már csehszlovák lengyel, NDK-beli és bolgár űrhajós hajtott végre űrrepülést szovjet űrhajós társaságában. A Szovjetunió és a Magyar Népköztársaság állampolgárainak szovjet űrhajón megkezdett Föld körüli útja a kozmoszban újabb fényes bizonyítéka a szocialista országok együttműködésének. Valerij Kubászov és Farkas Bertalan űrhajósok közérzete jó, a Szojuz-36 űrhajó fedélzeti berendezései rendben működnek. A Szojuz-36 személyzete a meghatározott program szerint dolgozik.
– így számolt be a Taszsz (szovjet-orosz állami hírügynökség) és a Magyar Távirati Iroda közleménye 1980. május 26-án arról, hogy Farkas Bertalan, az első, és máig egyetlen magyar űrhajós sikeresen elstartolt a Szojuz-36 űrhajóval Bajkonurból, hogy részt vegyen a szovjet-magyar közös űrrepülésen. A baráti országokat a szovjet űrpogramba bevonó Interkozmosz programnak köszönhetően Magyarország lett a világon a hetedik nemzet, aki embert tudott küldeni az űrbe, és ez a Magyar Népköztársaság politikai vezetése számára legalább akkora jelentőségű propagandalehetőség volt, mint 1961-ben Jurij Gagarin föllövése a Szovjetuniónak.
Farkas Bertalan szovjet űrhajóstársa, Valerij Kubaszov parancsnoksága alatt lebeghetett be a Szaljut-6 űrállomás fedélzetére, ahol az egyhetes küldetés alatt számos tudományos kísérletet hajthatott végre, miközben kétszer is elhaladt Magyarország fölött. A két űrhajós a Szojuz-35 fedélzetén 1980. június 3-án ért földet Kazahsztánban.
Farkas Bertalan űrutazásának hatalmas visszhangja volt, aminek jelentős részét központilag gerjesztették. A napilapok, magazinok különkiadásai mellett ellepték az országot ingyenes és pénzért megvehető emléktárgyak, sok helyen Farkas Bertalan úttörő őrsök, szocialista brigádok alakultak. A magyar űrhajóst hősöknek kijáró tiszteletadással fogadták, a többi asztronautához hasonlóan ő is megkapta a Lenin-rendet és a Szovjetunió hőse kitüntetést. (Farkas Bertalanon kívül magyar származású ember csak egy járt az űrben: az Amerikában élő Charles Simonyi, azaz Simonyi Károly, aki 2007-ben és 2009-ben volt a Nemzetközi Űrállomás ötödik illetve hetedik űrturistája.)
Az utolsó évtizedét élő szocialista Magyar Népköztársaság propagandagépezete visszafogottabb volt ugyan a szovjetekénél, de így is kimondhatjuk, hogy rövid idő alatt sikerült olyannyira csúcsra járatni a Farkas Bertalan köré szőtt kultuszt, hogy még Kádár János főtitkárnál is ismertebb és közkedveltebb lett a magyar kozmonauta. Az Interkozmosz Tanács iránymutatássai alapján részletes tervek készültek arrról, hogy a tömegpropagandában miképp jelenjen meg a közös űrutazás, és annak magyar főszereplője.
Központilag határozták meg, hogy a sajtóban és a könyvkiadásban mikor és mi jelenjen meg, tételesen megszabták, hogy egyes vállalatok milyen merchandising (akkoriban persze ezt a szót nemigen használták) árucikkeket, használati tárgyakat, emléktárgyakat, ruházati termékeket gyártsanak és forgalmazzanak. A tervek megvalósítása csak akkor bicsaklott meg, amikor az eredetileg 1979 júniusára kitűzött start egy évvel elcsúszott, emiatt a már legyártott posztereket, pénzérméket, ajándék tárgyakat be kellett vonni és megsemmisíteni.
Farkas Bertalan igazi gigasztárrá vált, az Interkozmosz menőbb márka volt, mint a Tisza, az üzletekben szinte minden a szovjet-magyar űrrepülésről szólt ekkor: pamut trikó, női kendő, lenvászon szatyor, levélpapír, öntapadós rakéta, kifestő, gyerekjáték, golyóstoll, sildes sapka, nyakkendő, csokoládé, kártyanaptár, toll, matrica, mini könyv, fotósorozat, amit csak el lehetett képzelni – 1,3 millió különféle "farkasbercis" termék került a boltokba. A lelkesedés aztán pár hónap alatt alábbhagyott, a rendszerváltás pedig később jószerével el is söpörte az első magyar űrutazás emlékét. Az alábbi válogatással most, a negyvenedik évforduló alkalmával az 1980-as év kozmikus hangulatát szeretnénk felidézni.
Az Emberek a világűrben című kiadvány egy az űrkutatás történetét összefoglaló fotógyűjtemény volt, amiben tíz kép mutatta be a magyar-szovjet közös űrrepülés pillanatait, a magyar űrhajósokat. A foókat szépen bekeretezve mutatós iskolai kamarakiállítást lehetett rendezni az űrhajósok tiszteletére. (Fotó:
Nagy Attila Károly / Index)
A Lemezárugyár közkedvelt holdrakétájából tízezer darab Interkozmosz verzió készült 1980. május 26-ig. A lendkerekes játék különlegessége, hogy ha elgurítás után az orra falnak ütközött, egy rugós szerkezet a rakétát függőleges állásba emelte, majd a létra kinyílt és láthatóvá vált az ajtóban integető kozmonauta. Gyerekek ezrei játszottak vele farkasberciset, és persze senkit nem zavart, hogy soha egyetlen kozmonauta sem jutott el a Holdra, az az amerikai asztronautáknak sikerült csak . (Fotó:
Nagy Attila Károly / Index)
Csodálatos, 100 százalékig műszálas fejkendő, a főbb csillagképekkel, az Interkozmosz-programban résztvevő országok neveivel, és "Közös űrrepülés 1979" felirattal, amiből jól látszik, még azelőtt készült, hogy kiderült volna, a magyar-szovjet űrrepülés csúszik egy évet. A műselyem kendőből összesen húszezer darabot rendeltek, ez itt csodával határos módon megúszta a visszahívást. (Fotó:
Nagy Attila Károly / Index)
Gépi hímzéses könyvjelző, Farkas Bertalan arcképével, nevével és az űrrepülés időtartamával. (Fotó:
vatera)
14 forint 40 fillérbe került ez a 30 ezer példányban nyomtatott kifestő, amit szintén vissza kellett hívni, mert 1979-es dátummal került idő előtt nyomdába. (Fotó:
Nagy Attila Károly / Index)
Elég furcsa, hogy a magyar űrhajósra konzekvensen nem rajzolt bajszot a kifestő alkotója, pedig ekkor már tudni lehetett, hogy akár Farkas, akár a tartalék Magyari Béla megy az űrbe, mindenképp a huszáros magyar arcszőrzet diadala is lesz az űrutazás. (Fotó:
Nagy Attila Károly / Index)
8900 darab díszdobozos űrkonzervet is rendeltek a nagy esemény tiszteletére, a sertéspörkölt, a sült vagdalthús és a vagdalt sertéshús Farkas Bertalan űrbéli menüjét tükrözte hűen. (Fotó:
Nagy Attila Károly / Index)
Első Szovjet-Magyar Közös Űrrepülés 1980 - fotóalbum piros műbőr kötésben. Ilyen reprezentációs célú szuvenírt nem sokan kaphattak, pláne olyat nem, amit dedikáltak is az űrhajósok. Figyeljük meg a címbe ágyazott kincstári optimizmust, azt mondja: "első". (Fotó:
Pintér Aukciósház)
A Magyar Nemzeti Bank 100 forintos névértékű emlékérmet bocsátott ki. A 12 grammos, 32 mm-es nikkel érmét Csúcs Viktória iparművész tervezte. A jegybank az érme forgalomba hozatalát 1980. május 26-án kezdte meg, összesen 200 000 darabot vertek belőle, amelyből 20 000 darab különleges verési technológiával, ún. proof kivitelben készült. Az érme hátlapján a sima peremen belül SZOVJET-MAGYAR KÖZÖS ÜRREPÜLÉS körfelirat. A felső mezőben a körfeliraton belül a fő motívum, a két ürhajós mellképe látható oldalnézetben. Az alsó mezőt az érme pereméig a földgömb képének északi része foglalja el, amelyen INTERKOZMOSZ felirat olvasható, és amely felett a Föld körül keringő ürhajó látható. Az érme érdekessége, hogy 1979 júniusára egyszer már készült 200 ezer darab belőle, de a rajta lévő évszám miatt kénytelenek voltak megsemmisíteni. Az egy évvel korábbi verzió manapság ritkaságszámba megy, súlyos összegeket fizetnek érte a gyűjtők. (Fotó:
Nagy Attila Károly / Index)
Farkas Bertalan űrutazása rengeteg képzőművészt megihletett, ez itt Czinke Ferenc: Súlytalanság I., II., III. – Farkas Bertalant köszöntve! című alkotása. 1981, három fametszet, szerigráfia, a pácini Mágocsy-kastély gyűjteményéből. (Fotó:
Nagy Attila Károly / Index)
Interkozmosz söralátét a szovjet-magyar közös űrrepülés jegyében. Za zdarovje! (Fotó:
Nagy Attila Károly / Index)
Természetesen a lapkiadás sem maradhatott ki a történelmi esemény bemutatásából. (Fotó:
Nagy Attila Károly / Index)
A Magyar Űrhajós A Világűrben című alkalmi MTI-kiadvány 240 ezer példányban jelent meg a sikeres start után, benne csupa-csupa fontos információ és sok kép az űrhajósokról, kiképzésükről, magáról az űrrepülésről. (Fotó:
Nagy Attila Károly / Index)
A Világ Ifjúsága 1980/6-os számának borítója. Bonnie Tyler rockénekesnő ekkor még kevésbé volt ismert hazánkban, nagy nemzetközi slágerével, a Holding Out for a Heroval csak négy évvel később vélt világhírűvé. A szocialista ifjúsági képes magazin több oldalt is szentelt Farkas Bertalan és Valerij Kubaszov "csillagpárosának". (Fotó:
Nagy Attila Károly / Index)
A Hungaroton Hanglemezgyártó Vállalat rekordgyorsasággal dobta piacra ezt a kislemezt. A korong egyik oldalán Farkas Bertalan start előtti szavai hallhatóak a rakétastart háttérzajával, a B oldalra Presser Gábor és Sztevanovity Dusán erre az alkalomra írt dala, a "Magyar a világűrben" került. (Fotó:
Nagy Attila Károly / Index)
A vidéki boltokat üzemeltető Általános Fogyasztási és Értékesítési Szövetkezet (ÁFÉSZ) által 200 ezer példányban kinyomtatott iskolai órarend, a hátoldal egyik felén űrsétát ábrázoló kifestővel, a másikon az Interkozmosz emblémájával. Fiatalabb olvasók figyelmébe: az órarendből kitűnik, hogy ekkor a páratlan heteken még szombaton is volt tanítás. (Fotó:
Nagy Attila Károly / Index)
A Farkas Bertalalan űrutazása köré szőtt szocialista propaganda egyik ötlete az volt, hogy Berci űrhajós mondhatna egy mesét a magyar gyerekeknek a Szaljut űrállomás fedélzetéről - méghozzá úgy, hogy vele van a tévémaci is. Hogy az erről készült filmfelvétel minél látványosabb legyen, a tévémacinak is készítettek szkafandert, ami a kép tanúsága szerint kifejezetten élethűre sikerült. Ez nem is csoda, a tervező ugyanis hathetes tanulmányútra mehetett a Szovjetunióba, hogy saját szemével figyelhesse meg az autentikus kozmonautaruhát. (Fotó:
Rádió és Televízió Újság / Vörös Ilona / FORTEPAN)
A Képzőművészeti Alap Kiadóvállalata színes képeslapsorozatot jelentetett meg a közös űrrepülés alkalmából. (Fotó:
Nagy Attila Károly / Index)
A sikeres start másnapján a Magyar Posta ötforintos bélyeget hozott forgalomba. Az első napi bélyegzővel ellátott képes levelezőlapon egy fotó szerepel a Szaljut űrállomás fedélzetéről: a Föld panorámája, ahogy Farkas Bertalan is láthatta küldetése közben. (Fotó:
Nagy Attila Károly / Index)
Kártyanaptárak Farkas Bertalan és Magyari Béla főszereplésével. A grafikus: Gönczi Béla. (Fotó:
Nagy Attila Károly / Index)
Tűzzománc kitűző, amiből többféle is készült, sőt exkluzív díszdobozos változatban az egész sorozathoz is hozzá lehetett jutni, jó drágán. Készültek ezüstből is reprezentatív interkozmoszos kitűzők, amiket magas beosztású káderek kaphattak érdemeik elismerése jeléül. (Fotó:
Nagy Attila Károly / Index)
Az űrhajós könyvkiadás is dübörgött. Csák Elemér újságíró, rádió- és TV-riporter, külföldi tudósító fotókkal bőségesen illusztrált riportkönyvet készített Farkas Bertalanról "Foglalkozása ürhajós" címmel. A kötetet meglehetősen magas, ötvenezres példányszámban nyomtatták ki. A Zrínyi katonai kiadó 1981-ben jelentette meg tízezer példányban az Út a kozmoszba című fotóalbumot, Jurij Gagarin űrrepülésének 20. évfordulójára, egyben a szovjet-magyar közös űrutazás emlékére. Jobbra: Farkas Bertalan és Valerij Kubaszov útban a Szaljut űrállomás felé – Varga Pál illusztrációja Berkes Péter: Égi utazók című könyvéből (Móra Ferenc Ifjúsági Könyvkiadó, Budapest, 1983). (Fotó:
Nagy Attila Károly / Index)
A kor jellegzetes nyomdaipari termékei voltak a miniatűr könyvek, amiket sokan gyűjtöttek is. Az Interkozmosz és hazánk, valamint a Látogatás Borsodban című kötetecskék is Farkas Bertalan űrrepülése tiszteletére láttak napvilágot. Ez utóbbi az űrrepülést követő országjárás egyik kordokumentuma is egyben. (Fotó:
Nagy Attila Károly / Index)
Az "Első szovjet-magyar űrrepülés" című kétoldalas plakátkiadvány feltehetőleg rengeteg iskolai és üzemi faliujságon megjelent. (Fotó:
Nagy Attila Károly / Index)
A küldetés 1980. június 3-án zárult a szerencsés visszatéréssel, és ami a Szovjetunió és egyben a Magyar Népköztársaság hősévé avatta Farkas Bertalant. (Fotó:
Nagy Attila Károly / Index)
- Felhasznált forrás: Iratok a közös magyar-szovjet űrrepülésről 1979-1980. Magyar Országos Levéltár, Budapest 2011.
(Borítókép: Farkas Bertalan Szokol szkafanderének egy részlete. Fotó: Nagy Attila Károly/Index)