A brazil Országos Űrkutatási Intézet (INPE) földmegfigyelő műholdjai szerint 2018 és 2019 júliusa között több mint 10 ezer négyzetkilométernyi esőerdőt irtottak ki Brazíliában. Legutóbb 2008-ban haladta meg a 10 ezer négyzetkilométeres határt az erdőirtás. A kedvezőtlen trend egyértelműen a környezetvédelmi (és általában a tudományos) kérdések iránt mérsékelten fogékony Jair Bolsonaro brazil elnök tevékenységének tulajdonítható.
Ez az adat 4 százalékkal meghaladja az előzetes becslést (bár a becslések rendszeresen alulmúlják a valós értéket). Az erdőirtás egy év alatt bekövetkezett gyorsulása azonban több mint aggasztó:
34 százalékkal több esőerdőt irtottak ki a legutolsó vizsgált időszakban, mint egy évvel korábban.
Az elmúlt hét évből ötször növekedett a kiirtott erdő területe az egy évvel korábbi értékhez képest. 2012-ben érte el a mélypontot, akkor 4571 négyzetkilométer dzsungelt vágtak ki. A trend pedig idén is folytatódik. A 2019-2020-as időszakban májusig már jóval több erdőt irtottak ki, mint egy évvel korábban.
Bolsonaro elnök rendszeres kikel a környezetvédő és az őslakos csoportok ellen, igyekszik visszanyesni a környezetvédelmi szabályokat, és csökkenteni a védett területek nagyságát. Emellett hangosan kampányol az Amazonas-medencében folytatott favágás, gátépítés, mezőgazdasági termelés expanziójáért.