A kihalással fenyegetett fajok Vörös Listájának legújabb frissítése szerint a maki- (vagy lemúr-) fajok harmada egyetlen lépésre került a kipusztulástól. Az egyedszámcsökkenésüket mi más, mint az emberi tevékenység, legfőképpen az erdőirtás és a vadászat okozza, tudósít a BBC .
Az állatok természetes élőhelyeinek elpusztítása és visszaszorítása egyúttal gyakoribbá teszi az állatok és az ember fizikai találkozását, ami azzal fenyeget, hogy az állati eredetű vírusok (mint például a SARS-CoV-2) átkerülhetnek az emberre. A makik olyan főemlősök, amelyek csak Madagaszkáron élnek (tudják, Julien király a Madagaszkárból).
Összesen 107 makifaj létezik, ezek közül 103-at fenyeget a kihalás. Közülük 33 faj immár kritikusan veszélyeztetett, ami az egyik legsúlyosabb kategória. 13 makifajt kellett komolyabb kategóriába helyezni a Vörös Lista előző verziójának kiadása óta.
A Vörös Listát a Nemzetközi Természetvédelmi Unió (IUCN) adja ki, és a BBC-nek nyilatkozó munkatársa szerint a világjárvány jó alkalmat kínál arra, hogy feltegyük magunknak az ember és a természet kapcsolatát firtató, sokáig már nem odázható kérdéseket.
A természet felé kell fordulnunk, hogy megoldásokat találjunk a jövőbeli emberi problémákra. A természet rengeteg dolgot kínál számunkra, de ha továbbra is olyan hatással leszünk a természetre, mint eddig, akkor drasztikusan lecsökkennek az esélyeink, hogy megoldásra leljünk benne
- nyilatkozta Craig Hilton-Taylor az IUCN-től. A lemúrok azonban nincsenek egyedül a problémáikkal. A Vörös Listában összesen több mint 120 ezer faj természetvédelmi állapotát értékelik, és ezek közül 32441 bizonyult veszélyeztetettnek.