A brit kormány bejelentése szerint július 24-től a maszkviselés Anglia minden üzletében kötelező lesz. Aki nem tartja be a rendelkezést, azt akár 100 fontra (39 ezer forintra) is megbüntethetik.
Egyre több a bizonyíték arra, hogy a zárt térben viselt maszk segít megvédeni a [maszkot viselő] személyt és a körülötte lévőket a koronavírustól
– nyilatkozta a miniszterelnöki hivatal szóvivője. Az új rendelkezések a brit Orvostudományi Akadémia előrejelzését követik, amely szerint Nagy-Britanniának az elsőnél is halálosabb téli második járványhullámra kell készülnie, amelyben az áldozatok száma elérheti a 120 ezret is.
Nagy-Britannia eddig is a járvány által legkeményebben sújtott országok közé tartozott, hiszen a 45 ezer brit áldozat a világon a harmadik legmagasabb veszteség az Egyesült Államok és Brazília után. A jelentés szerint a téli időszak azért veszélyesebb a járvány szempontjából, mert a vírus tovább életben marad a téli hidegben és sötétségben, az emberek pedig többet tartózkodnak zárt terekben.
A jelentés felszólítja a hatóságokat, hogy a nyár fennmaradó, viszonylag békésebb hónapjait a télre való intenzív felkészülésre használják fel, hogy így előzzék meg az egészségügyi rendszer túlterhelődését. A modellek szerint a Covid-19 miatt kórházba kerülő emberek, illetve a halálos áldozatok számának tetőzése jövő januárra-februárra várható, és a csúcs legalább olyan súlyos lesz, mint idén tavasszal.
A jelentést készítő kutatócsoport vezetője, Stephen Holgate, a southamptoni egyetemi kórház tüdőgyógyásza szerint mindez nem előrejelzésnek, inkább egy „valószínű legrosszabb forgatókönyvnek” tekinthető, amin az időben meghozott, hatékony intézkedésekkel sokat lehet javítani. A második hullám súlyosságát az is növelheti viszont, hogy egybe fog esni az influenzajárvánnyal.
A múlt héten a brit tudományos csúcsszerv, a Királyi Akadémia elnöke, Venki Ramakrishnan kritizálta a kormányt azért, mert Anglia nagyon lemaradt más országokhoz, például Skóciához, Görögországhoz, Olaszországhoz, Spanyolországhoz vagy Németországhoz képest, ahol már most is kötelező a maszkviselés minden üzletben. Ramakrishnan szerint
a maszkviselés megtagadását pontosan olyan antiszociális viselkedésnek kell tekinteni, mint az ittas vezetést.
(CNN)