Index Vakbarát Hírportál

Szívrohamban halt meg a női sikító múmia

2020. július 19., vasárnap 11:06 | aznap frissítve

Megfejtették a női sikító múmia titkát, írja az Egypt Today. A múmiát 1881-ben találták meg Luxorban, a 21. és 22. fáraódinasztia családtagjait rejtő sírokban, de eddig csak annyit tudtak róla, hogy egy nőről van szó, akinek eltorzult, sikító arckifejezése nem ismeretlen az egyiptológusok előtt. Ilyen, úgynevezett sikító múmiát többet is találtak ugyanis, a legismertebb III. Ramszesz fáraó rokona, Pentavere herceg volt.

III. Ramszesz ellen egyik felesége, Tije összeesküvést szervezett, mert a saját fiát, Pentaverét akarta trónra ültetni a kijelölt trónörökös helyett. A fáraót megölték, de a régészek a múmiája mellett megtalálták a herceg holttestét is, akit igen fura módon mumifikálták: nem távolították el a belső szerveit, sem az agyát. Szokatlan volt a múmia vörös színe, furcsa szaga volt, ráadásul kecskebőrrel takarták le, ami tisztátalannak számított az ókori Egyiptomban, vagyis egyfajta halálon túli büntetésről lehetett szó. Valószínűleg öngyilkosságra kényszerítették vagy meggyilkolták, amiért részt vett a fáraó elleni összeesküvésben.

A női sikító múmia története egészen más, de erre csak most, CT-vizsgálatok segítségével jöttek rá a tudósok. A nő, aki a testén talált egyik szövet felirata szerint szintén királyi vérből származott, a hatvanas éveiben halt meg, és Pentavere herceggel ellentétben igen nagy gonddal balzsamozták be. Vagyis nem kapott semmilyen büntetést, nem ezért fájdalmas az arckifejezése. A vizsgálatok szerint szívrohamban halt meg, súlyos érelmeszesedésben szenvedett.

A sikító arckifejezés nem csak kínhalálra utalhat a múmiákon. Ha a mumifikálás során a holttest állkapcsát nem szíjazták le megfelelően, akkor előfordulhat, hogy kinyílik, és így az arc ijesztő, „sikító” lesz.

Rovatok