A NASA szonda a Bennu kisbolygóról hoz mintát, de technikai okból elszórja, amit összeszedett.
Az OSIRIS-REx szonda a múlt héten közelítette meg a Bennut, és robotkarjával mintát vett belőle. Az aszteroidáról származó értékes közetek segítenek a kutatóknak a Naprendszer korai történetének megismerésében.
A mintavételt úgy oldották meg, hogy a robotkarba épített nitrogéntartályból gázt fújtak a felszínre, a felröppenő köveket pedig egy kerek mintagyűjtő dobozzal elkapták. A mintagyűjtő ezt követően egy kis fedéllel lezárta volna a dobozt, itt azonban hiba csúszott a műveletbe: a nagyobb kövek útban vannak, ezért a fedél nem zárható, a dobozból pedig kiszóródik az összeszedett minta.
Az OSIRIS-REx a tervek szerint 2023-ban tér vissza a Földre a mintákkal, amelyhez légköri visszatérő egységgel is rendelkezik. Ebben helyezte volna el november 2-án a robotkar a mintákat, de a műveletet most a technikai malőr miatt előre hozták, hogy a mintákat biztonságba helyezzék.
A Földről irányított folyamat több napig fog tartani, mivel a szonda távolságra miatt 18,5 percet késnek az üzenetek, így egy egyszerű üzenetváltás 37 percig tart.