A Pfizer, az AstraZeneca és a Moderna már néhány tucatnyi, a klinikai tesztekben részt vevő önkéntes megbetegedése esetén nyilvánosságra hozza, melyiküket oltották be placebóval (hatóanyagot nem tartalmazó szerrel), és melyiküket vakcinával – írja az Infostart.hu.
Kate Bingham, az Egyesült Királyság vakcina-munkacsoportjának vezetője a Guardiannek azt nyilatkozta: lehetséges, hogy még karácsony előtt megérkezik a védőoltás. Mint fogalmazott:
Apró az esély, de nem lehetetlen. Valószínűbb, hogy a hatékonysági adatok, az engedély és ezekkel együtt a már használható oltás év elejére érkezik meg.
A klinikai tesztek harmadik fázisába több tízezer embert vontak be a gyártók. A harmadik fázis úgy működik, hogy az önkéntesek felét a kísérleti oltóanyaggal, másik felét pedig placebóval oltják be. Azt, hogy kit mivel oltottak be, egy titkosított számítógépes fájl tárolja. Ezt követően a gyártók kivárják az általuk előre meghatározott számú megbetegedést. Amikor ezek bekövetkeztek, nyilvánosságra hozzák, hogy az érintetteket placebóval vagy oltóanyaggal injekciózták be. A vakcina akkor számít hatékonynak, ha a fertőzöttek túlnyomó többségben vagy esetleg kizárólagosan a placebóval beoltottak csoportjából kerülnek majd ki.
Az AstraZeneca 75 fertőzöttnél, a Moderna 53, majd később 106 megbetegedésnél, a Pfizer pedig 32, ezt követően pedig 62, 92 és 120 betegnél osztja meg az adatokat. Ahhoz, hogy egy oltás használhatóvá váljon, teljesen biztonságosnak kell lennie, és legalább ötvenszázalékos hatékonyság szükséges.