Egy csepp cukros vízzel és fotoszintetizáló algákkal fotobiológiai zöld üzemanyagot lehet termelni.
A Nature Communications tudományos lapban publikált kutatás szerint megfelelő körülmények között algák képesek oxigén helyett hidrogént termelni. A folyamat megfelelően nagy léptékben tiszta energia termelésének alapja lehet.
A szokásos ügymenet során a fotoszintetizáló élőlény szén-dioxidot vesz fel, és oxigént ad le. A Bristoli Egyetem és a kínai Harbin Technológiai Intézet munkatársai azonban annyi algát zsúfoltak össze egy csepp vízben, hogy ozmotikus nyomás alatt, oxigénhiányos környezetben az algákban aktiválódtak a hidrogenáz enzimek, és a fotoszintézist gyakorlatilag hidrogéntermelésre állították át. A folyamatot kicsit továbbfejlesztve oxigénfogyasztó baktériumok hozzáadásával tovább javították az eljárás hatásfokát.
A hidrogén egy potenciálisan klímasemleges üzemanyag, nagy hátránya azonban, hogy előállítása nagyon energiaigényes. Egy csepp víz ugyanis nem elegendő a fosszilis energiaforrások pótlásához, megfelelő ipari környezetben azonban eléggé leviheti a hidrogénalapú üzemanyagcellás rendszerek költségeit.