Japán kutatók rádióteleszkóppal pontosították a Naprendszer helyét a Tejútrendszerben.
A Japán Nemzeti Csillagászati Obszervatórium 15 éve futó VERA programjának már a neve is egy kaland, ugyanis egy rövidítés a rövidítésben. A kezdőbetűként szereplő V ugyanis a VLBI-t, vagyis a nagyon hosszú alapvonalú interferometriát takarja, a maradék ERA pedig a rádióasztrometrikus kutatást jelent. Összességében a japán szigetvilág különböző pontjain elhelyezkedő rádióteleszkópok rendszerét jelenti, amely összekapcsolva egy 2300 kilométeres átmérőjű eszköznek megfelelő felbontásra képes, ezzel dolgoznak 2000 óta a Tejútrendszer háromdimenziós feltérképezésén.
A Tejutat azért nehéz feltérképezni, mivel a Naprendszerünk a belsejében helyezkedik el, így nagyon fontos a környezetünkben található csillagrendszerek helyzetének minél pontosabb meghatározása.
A VERA most publikált asztrometrikus katalógusa pontosította helyzetünket a galaxisban: 25 800 fényévre helyezkedünk el a Tejút közepén található fekete lyuktól (erről úgy gondoltuk, hogy 27 700 fényévre található, a Nemzetközi Csillagászati Unió 1985-ös hivatalos álláspontja szerint).
A Föld sebességét is pontosították: másodpercenként 227 kilométeres sebességgel mozgunk a galaxis középpontja körül, a korábban becsült 220 km/s helyett.
A kutatás folytatásában a csillagászok szeretnének Kínában és Dél-Koreában elhelyezkedő rádióteleszkópokat is bevonni a még nagyobb alapvonal és felbontás elérése érdekében.