Hogy semmi ne hiányozzon 2020-ból: idén több lett a gyártott cucc, mint az élő környezet.
Az antropocén korszakot meghatározó emberi tevékenység tömeg alapú kvantitatív és szimbolikus karakterizációjával áll elő egy tudóscsoport. Számításaik szerint a Földön található 1,1 teratonnányi biomasszát meghaladta az emberi tevékenységből származó antropogén tömeg.
Biomasszának tekintünk minden biológiai anyagot a lehullott tűlevéltől az óceánok összes haláig, ennek részét képezik továbbá maguk az emberek is és az általuk termelt élelmiszerek.
Az ember által gyártott cuccok tömege 20 évente megduplázódik. Az izraeli Weizmann Tudományos Intézet munkatársai az emberi által gyártott dolgokat hat kategóriába sorolták: beton, tégla, aszfalt, fém és műanyag, építésben használt faanyag és papír, üveg. A legnagyobb antropogén tömeget természetesen az épített környezet és infrastruktúra jelenti, de a műanyagok tömege önmagában nagyobb mint a szárazföldi és tengeri állatoké összesen.
A drámai biomasszát megelőző emberi tevékenység drámai fordulópontja természetesen 2020. Ha a termelt és lerakókban tárolt szemetet is nézzük 2013.
1900-ban az ember által gyártott dolgok tömege körülbelül 3 százaléka volt a biomasszának. A radikális változás hátterében nemcsak a népesedés, a fokozódó termelés, hanem a környezetpusztítás felismerhető.
Az első mezőgazdasági forradalom óta az emberek nagyjából megfelezték a növényi biomasszát
– mondták a szerzők a Guardiannek.
Míg a modern mezőgazdaság egyre nagyobb területen termel, a domesztikált termények tömege nagyon alulmarad az erdőirtás és erdőgazdálkodás hatásával szemben. Ezek a biomasszát érintő trendek befolyásolják a szén körforgását és az emberi egészséget.