A University College London (UCL) szerint a kávé az egyik leginkább környezetszennyező élelmiszerünk, a termeléssel és a fogyasztással járó szén-dioxid kibocsátását azonban csökkenteni lehetne – írja az MTI. A tudósok arra vonatkozóan is becsléseket készítettek, hogy mekkora szénlábnyoma van egy cappuccinónak, eszpresszónak vagy latténak.
Súlyarányosan nézve a kávé az egyik legkevésbé fenntarthatóan előállítható élelmiszer.
Előállításakor csaknem annyi szén-dioxid termelődik, mint a sajtgyártás során,
szénlábnyoma pedig fele az egyik leginkább környezetszennyező élelemnek, a marhahúsénak.
Évente több mint 9,5 milliárd tonna kávét termelnek világszerte 30,9 milliárd dollár értékben. A kávé iránti globális kereslet növekedése becslések szerint
2050-re megháromszorozza a termelést,
ez pedig hatalmas nyomást jelent majd az erdőkre és a trópusi régió más élőhelyeire.
A UCL munkatársai épp ezért most azt vizsgálták meg, hogy miként lehetne környezetkímélőbb módon megtermelni mindennapi kávénkat.
Becsléseik szerint jelenleg egyetlen kilogramm arabica kávé termesztése és exportálása (Nagy-Britanniába) átlagosan 15,33 kilogramm szén-dioxid kibocsátásával jár.
Számításaik szerint ennek fényében
A kutatók szerint ezen értékek csökkentése miatt is lenne fontos környezetkímélőbbé tenni a kávétermesztést és -fogyasztást.
A kutatás során arra az eredményre jutottak, hogy a termelés, a szállítás, valamint a fogyasztás módjának megváltoztatásával
akár 77 százalékkal is csökkenthető lehet a kávé előállításával és ivásával járó szénkibocsátás.
A kutatók többek közt azt javasolják, hogy kevesebb növényvédő szert használjanak a termesztők, optimalizálják az energia- és vízhasználatot, illetve repülőgép helyett hajókkal szállítsák a kávét. Hozzátették továbbá, hogy a növényi alapú tejitalok fogyasztása is egy módja lehet a kávézás környezetkímélőbbé tételének.