A nagy testű húsevő dinoszauruszok, úgymint a Tyrannosaurus rexek kamaszkorú kicsinyei kiszorították a dinoszauruszközösségekből a riválist jelentő, közepes termetű fajokat – állapították meg amerikai kutatók.
A dinoszauruszközösségek olyanok voltak, mint egy bevásárlóközpont szombat délután: telis-tele tinédzserekkel
– mondta Kat Schroeder, az Új-mexikói Egyetem munkatársa, a Science című tudományos folyóiratban publikált tanulmány vezetője.
Ők tették ki egy-egy faj egyedeinek jelentős hányadát, és nagy hatással voltak a közösségek számára elérhető erőforrásokra
– tette hozzá a szakember.
A fosszilis maradványok korlátozottsága ellenére is látszik, hogy a dinoszauruszok nem voltak kifejezetten sokszínűek:
csak mintegy 1500 fajuk ismert,
miközben a ma élő emlős- és madárfajok száma több tízezerre rúg.
A 252 millió évvel ezelőtt kezdődő és 66 millió évvel ezelőtt véget érő mezozoikumban a nagy testű, egytonnás dinoszauruszok fajainak száma jóval meghaladta a kevesebb mint 60 kilogrammot nyomó fajokét.
Néhány kutató elmélete szerint mivel még a leghatalmasabb dinoszauruszok is „apró kölykökként” kezdték az életüket, különböző erőforrásokra lehetett szükségük, ahogy növekedtek, elfoglalva az ökoszisztémákat, ahol a kisebb termetű fajok egyébként remekül boldogultak volna.
Ennek az elméletnek a teszteléséhez Schroeder és kollégái a világ különböző részein lévő, fosszíliákban gazdag lelőhelyekről származó adatokat, köztük több mint 550 dinoszauruszfajra vonatkozó információkat elemeztek, csoportosítva a fajokat a testméretük, valamint aszerint, hogy hús- vagy növényevők voltak.
Megállapították, hogy azokban a dinoszauruszközösségekben, amelyekben megatheropodák – óriási ragadozók, mint a T. rexek – éltek, alig akadtak közepes termetű húsevők.
Van egy szembetűnő rés: elenyésző számú 100 és 1000 kilogramm közötti húsevő dinoszaurusz élt azokban a közösségekben, amelyekben voltak megatheropodák
– magyarázta Schroeder.
Ezt a rést a jelek szerint a kamaszkorú megatheropodák jelenléte okozta, amelyek kölyökkutya méretű apróságokként kezdték az életüket, majd „kegyetlen tinédzserekké” váltak, mielőtt elérték a felnőttkort.
A szakemberek konklúzióját alátámasztja a dinoszauruszok sokszínűségének változása az idő előrehaladtával. A 200 millió éve kezdődő és 145 millió éve véget érő jura időszak közösségeiben kisebb rések voltak, míg az azt követő kréta időszak közösségeiben már nagyobbak.
Ennek az az oka, hogy a jura időszakbeli tinédzser megatheropodák szinte akkorák voltak, mint a felnőtt példányok, és több volt a növényevő szauropoda, amelyet elejthettek. A kréta időszakot ugyanakkor teljes mértékben a tirannoszauruszok és az abeliszauruszok uralták, amelyek méretüket tekintve rengeteget változtak a felnőtté válásuk során.