Index Vakbarát Hírportál

A feketepiacon 150 ezer forintért árulnak vakcinát

2021. március 9., kedd 09:29

Miközben a világ birkózik a Covid–19-járvánnyal, és – ahol tehetik – igyekeznek beoltani a lakosságot, csalók és feketepiaci eladók igyekeznek hasznot húzni a szükséghelyzetből.

A Kaspersky biztonsági cég kutatói 15 különféle piacot vizsgáltak meg a darkneten, és három ismert koronavírus-vakcinára találtak ajánlatokat: a Pfizer/BioNTech, az AstraZeneca és a Moderna készítményeire. Olyan eladókat is leltek, akik nem ellenőrzött forrásból származó „COVID19” vakcinákat kínáltak eladásra.

Az eladók zöme Franciaországból, Németországból, az Egyesült Királyságból és az Egyesült Államokból kínálta portékáját, egy-egy dózis ára pedig a 250–1200 dollár közötti sávban mozgott, vagyis átlagosan 500 dollárt (azaz mintegy 150 ezer forintot) kértek egy adagért. A kommunikáció titkosított üzenetküldő alkalmazásokon, például a Wickren és a Telegramon keresztül zajlott, az áru ellenértékét pedig kriptovalutában, elsősorban bitcoinban kérték megfizetni.

A feketepiaci eladók zöme mintegy 100–500 tranzakciót hajtott végre, ami azt mutatja, hogy valóban eladtak valamit, de az továbbra sem világos, hogy mit is vettek valójában a darknetet használók. 

A Kaspersky szakemberei számára elérhető információk alapján lehetetlen megmondani, hogy az online eladásra kínált vakcinadózisok közül mennyi a tényleges vakcina (hiszen számos egészségügyi létesítményben maradtak maradék dózisok), és hogy mennyi az ajánlatok között a csalás.

Nagyon valószínű, hogy akik tényleg kaptak valamit a postán, azok sem hatékony, igazi vakcinát kaptak. De még ennél is fontosabb, hogy az ilyen vakcinák beszerzése illegális.

Jelenleg az emberek nemcsak vakcinákat árulnak, hanem oltási igazolványokat is, amelyek a szabad utazást segítik elő. Fontos, hogy a felhasználók óvatosan kezeljenek minden világjárványhoz kapcsolódó »remek üzletet«, és persze sosem jó ötlet a darknetről vakcinát vásárolni

– fejtette ki Dmitrij Galov, a cég biztonsági szakértője.

(forrás: Kaspersky)

(Borítókép: Pfizer–BioNTech-vakcina. Fotó: Kiyoshi Ota / Bloomberg / Getty Images)  

Rovatok