Index Vakbarát Hírportál

„Pedofilter” az Instagramon

2021. március 18., csütörtök 06:16

Az Instagram olyan biztonsági intézkedéseket tesz közzé, amelyek célja a tizenévesek védelme a felnőttek nem kívánt közvetlen üzeneteitől, rosszabb esetben zaklatásaitól.

A felnőtt felhasználók ezentúl csak az őket követő tinédzsereknek küldhetnek üzenetet privát módon. Az üzenetek mellett pedig egy figyelmeztetés lesz feltüntetve, amely emlékezteti a tizenéveseket, hogy nem kell reagálniuk semmire, ami „kényelmetlenül” érheti őket.

Csak akkor működik, ha a felhasználók nem hazudnak

Ezek az intézkedések viszont csak abban az esetben működnek, ha a fiatalkorú felhasználók 

a tényleges életkorukat adják meg,

ami helyett a fiatalok sokszor idősebb kort hazudnak, hogy elkerüljék a korlátozásokat. Hasonlóképpen az idősebb szexuális ragadozók is fiatalabb kort adhatnak meg a sajátjukénál, hogy az Instagram új korlátozásait elkerüljék.

Az Instagram közölte, hogy „új mesterséges intelligenciát és gépi tanulási technológiát” fejleszt, hogy „az életkor-ellenőrzés kihívásainak megfeleljen”, különösen azokban az esetekben, amikor a fióktulajdonosok nem voltak őszinték. Magyarán: „hiába hazudsz, fiam, az AI úgyis rájön” – állítja az a cég (a Facebook), amelynek mesterséges intelligenciái közismerten erős kihívásokkal küzdenek, még sokkal egyszerűbb feladatok esetében is rengeteget tévednek, például a moderálás terén.

Privát fiók – nem újdonság

Az Instagram használatához a minimális életkora hivatalosan 13 év. A platform vezetősége most a BBC-nek azt is elárulta, hogy most felajánlotta a „fiatal” számlatulajdonosoknak a lehetőséget, hogy „privát fiókot” nyissanak a hagyományos helyett.

Ha a tinédzser nem a »privát« lehetőséget választja a regisztráció során, később értesítést küldünk nekik, kiemelve a privát fiók előnyeit, és emlékeztetve őket arra, hogy ellenőrizzék a beállításokat

– írta az Instagram blogja.

A privát fiók annyira nem számít újdonságnak, mivel januárban a rivális TikTok bejelentette, hogy a 16 éven aluliak fiókja alapértelmezés szerint privát lesz majd. Emellett a TikTokon a 13–15 éves gyerekek jóváhagyhatják, hogy a „barátok” kommentálják-e posztjaikat, és megválaszthatják azt is, hogy az elkészült videók nyilvánosak legyenek-e vagy sem. (Mondjuk, érdekes kérdés, hogy ezek a lehetőségek miért nem illetnek meg minden TikTok-felhasználót alapból.)

Az Egyesült Királyságban egyébként egy új törvénytervezet készül, amely felhatalmazást adna az Ofcomnak (a brit hírközlési hatóságnak), hogy 

blokkolják azokat az online szolgáltatásokat,

amelyek nem védik meg a gyermekeket; de ha megszavazzák is, nem valószínű, hogy a törvény 2022 előtt életbe lép.

Rovatok