Az Európai Bizottság szerdán közzétette a mesterséges intelligencia (MI) szabályozására vonatkozó tervét, amelynek elsődleges célja, hogy korlátozza a magas kockázatú alkalmazások használatát.
A bizottság – írja az MTI – a javaslatcsomagja értelmében elfogadhatatlan kockázati tényezőnek számítanak az olyan MI-rendszerek, amelyek veszélyeztetik az emberek biztonságát, megélhetését, ezeket a testület betiltaná, a tiltást kikerülő vállalatokat pedig magas pénzbírsággal sújtaná. A testület ugyancsak magas kockázatúnak minősíti azokat a technológiákat, amelyek veszélyeztetik az uniós jogok által védett olyan alapvető értékeket, mint a szabadságjogok és a magánélethez való jog. Ilyenek például a
használt bizonyos alkalmazások, illetve a nyilvános helyeken alkalmazott biometrikus azonosítórendszerek.
Az ezekbe a kategóriákba eső szoftverek szigorú követelmények hatálya alá tartoznának. A bizottság szerint a szigorú szabályok nem vetik vissza a technológiai innovációt Európában, inkább előmozdítják azt a köz- és magánszféra közötti partnerségek és a kutatási hálózatok uniós finanszírozása által.
A szabályozási javaslat felvázolja, hogyan lehet úgy felgyorsítani a beruházásokat a mesterséges intelligenciába, hogy az hasznos legyen a koronavírus-járvány utáni helyreállítás szempontjából, és ösztönözze a tagállami mesterségesintelligencia-stratégiák végrehajtását.
A javaslat az MI-szabályozás mellett a gépipari termékek biztonsági kockázataira is kitér. A felhasználók biztonsága érdekében a magas kockázatú gépekre vonatkozóan osztályozási szabályokat, a lényegesen módosított gépipari cikkek esetében pedig megfelelőségértékelést vezetne be.
A bizottság javaslatát az Európai Parlamentnek és a tagállamoknak rendes jogalkotási eljárás keretében kell elfogadniuk, ezt követően a rendeletek az Európai Unió egészében közvetlenül alkalmazandók lesznek.