Minden ötödik magyar férfi bizonytalan abban, hogy teljes értékű merevedést tud elérni és fenn is tudja azt tartani az aktus végéig – derült ki az Affidea Férfiegészség Központ Nagy Potenciatesztjéből, amelyet több mint tízezren töltöttek ki.
A széles körű online kutatás célja az volt, hogy felmérjék a potenciazavarok előfordulását a hazai férfitársadalom körében, illetve azt, hogy a résztvevők mennyit tudnak a merevedési problémák hátteréről. Általánosságban elmondható, hogy a férfiak
Minél idősebb valaki, annál jellemzőbb ez a helyzet: míg a 18–50 év közötti felnőtt férfiaknál csupán 13-15 százalékos ez az arány, addig az 51–65 év közötti korcsoportban már 22 százalékos, a 65 évnél idősebbek körében már 43 százalékra emelkedik ez a mutatószám.
Az eredmények elszomorítóak, hiszen a férfiak döntő többsége (99,4 százalék) fontosnak tartja a kielégítő, aktív szexuális életet. De vajon mi állhat annak hátterében, hogy ilyen nagy a különbség a vágyott állapot és a valóság között?
Dr. Merth Gábor, az Affidea Férfiegészség Központ szakmai vezetője szerint a férfiak egyrészt félnek attól, hogy potenciazavaraik miatt nem sikerül teljesíteniük az ágyban, másrészt a szégyenérzet miatt nemigen fordulnak orvoshoz ezzel a problémával.
Ne higgyék, hogy a partner vagy a stressz a hibás! A szégyenérzet mellett a tévhitek befolyásolják leginkább a férfiakat abban, hogy merevedési gondjaikkal nem fordulnak orvoshoz
– mutatott rá a szakember, akinek a meglátásait a kutatás eredményei is alátámasztják. A válaszadók
Ennél a kérdésnél is az adott válaszadó életkora határozza meg az elégedettségi szintet, míg 30 év alatt 10 válaszadóból kilenc mindig, vagy szinte mindig sikerrel zárja a szexuális aktust, addig az 50 év feletti férfiak közül már csak 60–70 százalék válaszolta ugyanezt.
A potenciazavar tehát jelen van a magyar férfitársadalomban, ennek ellenére igen kevesen fordulnak orvoshoz. A megkérdezettek
A felmérés eredményei szerint ugyanis úgy vélik, hogy a kielégítő szexuális élet a párkapcsolattól, a vonzalomtól, a partner hozzáállásától és a stresszmentes élettől függ leginkább. Az urológus azonban másként látja.
Való igaz, különösen fiatalabb korban, hogy a kapcsolati és lelki tényezők meghatározók a szexuális életet illetően. Azonban ahogy idősebbé válik valaki, a merevedés minőségét egyre inkább befolyásolják biológiai tényezők is. Ilyenek lehetnek például a hormonszintek változásai, az egészségtelen életmód okozta ártalmak, a különböző szív- és érrendszeri betegségek. A komoly szív- és agyi katasztrófákat például van, amikor csak a sokkal korábban jelentkező potenciazavar jelzi, így az egészségmegőrzés miatt is fontos lenne azonnal urológushoz fordulni, amikor az ágyban valami elromlik
– figyelmeztet a szakember.
Az urológusok szerint tehát sokszor fizikai tényezők, betegségek állnak a potenciazavarok hátterében. Ezt sokszor maguk az érintettek nem is sejtik, erre mutatott rá a kutatás is. Arra a kérdésre, hogy „Ön szerint milyen okok állhatnak a potenciazavarok hátterében” csupán minden negyedik válaszadó említette a fizikai hátteret, azaz a betegségeket. A legtöbben (42 százalék) főként a lelki tényezőket okolja, minden tizedik férfi a partnerében látja a hibát, míg szinte ugyanennyi válaszadónak egyszerűen nincs kedve a szexhez.
Dr. Merth Gábor a kutatás apropóján felhívta a figyelmet arra, hogy nem szabad lemondani a kielégítő szexuális életről és a boldogságról, hiszen a szakértők a potenciazavarok hátterét felderítik és az esetek túlnyomó részében könnyen segítenek a kiváltó okok megszüntetésében, és ennek nyomán a merevedési problémáknak is búcsút inthet a páciens.