A pszichológusok az ötvenes-hatvanas évek óta foglalkoznak kötődéskutatással. Anya és gyermek viszonyától indultak el, de hamar kiderült, hogy megfigyeléseik a felnőttek világában is érvényesek.
John Bowlby brit pszichiáter nevéhez fűződik az efféle csecsemői viselkedések első tipológiája, melyet aztán a kanadai-amerikai pszichológus, Mary Ainsworth tökéletesített és terjesztett ki felnőttekre is. A kutatási eredményeket 1991-ben, tehát pontosan három évtizede összesítették.
A lényeg nagyon egyszerű: az emberi kapcsolatokat mindenki annak függvényében keresi és éli meg, hogy mennyi benne az önbizalom és az aggodalom. Igaz ez bármiféle társas viselkedésre, de ami a legizgalmasabb talán: e speciális elegy határozza meg viszonyunkat úgy általában a románcokhoz és a konkrét partnereinkhez is.
Csupán négy alaptípus létezik, magánéleti drámáink szabálykönyve tehát kiábrándítóan logikus.
Ez nagy vita még ma is. Megfigyelhető ugyanis, hogy az önfeledt, az autonóm, a remete és a kapcsolatfüggő is képes olykor átváltani egy másik kötődési stílusra. Főként egy adott életszakasz vagy egy bizonyos személy közelsége lehet képes ezt a hatást kiváltani.
Ám a szakirodalmi konszenzus leginkább mégis úgy tartja, hogy mindez
csupán időszakos „kilengés”,
az alapvető romantikus huzalozottságunk volt és marad, hiszen csecsemőkori élményeinken és reflexeinken alapul.
(Borítókép: Ludovic Marin / AFP)