Elsősorban az antitestek száma határozhatja meg, hogy a koronavírus át tud-e hatolni az oltás által adott védelmen – derül ki egy, a Nature folyóiratban közölt tanulmányból.
A kutatás szerint – amelyben több ezer, a Pfizer vakcinájával beoltott egészségügyi dolgozót vizsgáltak meg – azok, akiknek a szervezetében magas az antitestek száma, jobb eséllyel kerülik el nemcsak a súlyos megbetegedést és a kórházi kezelést, hanem magát a fertőzést is.
Korábban sokan vitatták, hogy az antitestek száma milyen mértékben irányadó a védettségre vonatkozóan. Ezzel szemben ez a tanulmány
Egy fontos lépés ahhoz, hogy bebizonyosodjon: az antitestek valóban mérvadóak a védettségre nézve
– mondta Miles Davenport, a New South Wales-i Egyetem immunológusa.
A vizsgálat adatai szerint január vége és április vége közt összesen 11 500 egészségügyi dolgozót vizsgáltak meg Izraelben. Ez idő alatt összesen 39-en kapták el a koronavírust úgy, hogy előtte mindkét oltást felvették.
Közülük mindannyian csak enyhe tünetek tapasztaltak.
A 39-ből 22 embernél közvetlenül a fertőzés észlelése előtti napokban, vagy a regisztráció napján mérték az antitestek számát. Az ő adataikat aztán összevetették olyan, a fertőzést el nem kapó beoltottak adataival, akik hozzájuk hasonló korúak voltak, illetve hasonló egészségügyi állapotban voltak.
Az összehasonlítás alapján kiderült, hogy a fertőzést elkapóknál jóval alacsonyabb volt az antitestek száma, mint azoknál, akik megúszták a vírust.
Korábban az AstraZeneca vakcinájával is végeztek már hasonló vizsgálatokat és ott is az derült ki, hogy az antitestek száma meghatározó lehet a védettségre nézve.
Az elemzésből az még nem derült ki, hogy pontosan mekkora lenne az az antitestszám, amely a védettség eléréséhez lenne szükséges. Andrew Fiore-Gartland biostatisztikus szerint a következő nagy lépés a tudományos kutatásban az lehet majd, ha ezt a számot sikerül meghatározni.