Index Vakbarát Hírportál

Térképet készítettek a Himnuszból

2021. október 21., csütörtök 09:25

Régi tervét valósította meg két pécsi geográfus.

A Pécsi Tudományegyetem Földrajzi és Földtudományi Intézetének munkatársai, dr. Tésits Róbert és dr. Alpek B. Levente térképre vitték a Himnuszban szereplő földrajzi helyeket. A két geográfus az eredeti ötletet továbbfejlesztve úgy döntött, hogy a település- vagy folyóneveken túlmutató ábrát rajzolnak. 

Régi tervünk volt, hogy térképre vigyük a Himnuszban szereplő topográfiai elemeket. Aztán úgy döntöttünk, hogy ezeken túlmutató ábrát rajzolunk, amely már módszertani kihívással is párosult (pl. a történelmi események és folyamatok ábrázolása, korhűség, múlt és jelen egy ábrán). Végül sikerült dűlőre jutni, azonban ehhez nemcsak a művet vettük alapul, de irodalmi elemzéseket is böngésztünk

– írta Tésits a Facebookon.

A szakemberek az ábrázoláshoz mondatról mondatra áttekintették a művet, verselemzéseket olvastak, és összegyűjtötték azokat a „térképezhető” fogalmakat, amelyeket meg lehetett jeleníteni. A térképezési munkát további adatgyűjtés kísérte, amelynek során különböző forrásokból, történeti térképekből építkeztek, majd kidolgozták a változatos történeti korok eseményeit jól láthatóvá, áttekinthetővé tevő szín- és formavilágot.

A szakemberek reményei szerint az ábra az álmosdi Kölcsey Ferenc Emlékházban kaphat helyet, a költő életével és munkásságával kapcsolatos kiállításon. Az 1968-ban megnyílt kiállítás a Kölcsey család egykori lakóházában található, amely szinte eredeti formájában megmaradt.

Rovatok