Joggal nevezhető született túlélőnek a Sierra Nevada-i vörösróka, hiszen ez az állat túlélte a nyáron tombolt kaliforniai erdő- és bozóttüzeket Észak-Amerikában.
A vadvédelem közlése szerint az apró róka, amely a Sierra Nevada magas csúcsain, valamint a Kalifornia és Oregon államban húzódó Cascade-hegység déli térségében él, a világ egyik legritkább emlőse. Populációjának méretét ugyan nem ismerik a szakemberek, akik azt feltételezik, hogy már csak néhány tucatnyi, becslések szerint 18-39 egyed él a Sonora-hágó, az északi Yosemite és Mono Creek térségében.
A szakemberek maximum 15-re becsülik az egyedeik számát a Lassen Vulkanikus Nemzeti Parkban és Nemzeti Erdőben, illetve annak térségében, ahol a nyári tűzvészek majdnem egymillió hektárnyi területet emésztettek fel. Az állat 41 évvel ezelőtt veszélyeztetett fajnak nyilvánították Kaliforniában és idén nyáron szövetségi védelmet is kapott a veszélyeztetett fajokról szóló törvény értelmében.
A kutatók 2018-tól számos rókára műholdas követőt helyeztek, ezek segítségével legalább négy egyedről már tudható, hogy túlélték a hatalmas pusztítást. Az egyik szerencsés egy Tule nevű nőstény, amely legalább két kölykét gondozta, amikor a nemzeti erdő vadonját az erdőtűz fenyegette.
A nyomkövető azt jelezte, hogy Tule északra vándorolt, amikor a tűz elérte élőhelye körzetét, majd visszatért, amikor eloltották a lángokat
– mondta Jennifer Carlson, a kaliforniai hal- és vadvédelmi szolgálat környezetkutatója, aki szerint a három másik társáról is kiderült, hogy életben vannak a nemzeti park mintegy kétharmadát felemésztő tűz után. Az viszont sajnos nem biztos, hogy kölykeik életben vannak, a szakemberek még nem tudták felmérni a leégett területet.
(via MTI)