Jól van az a 68 éves nőbeteg, akin az országban először végeztek Da Vinci robotsebészeti eszköz segítségével epehólyag-eltávolítást. A műtétet a társadalombiztosítás finanszírozta.
Május 24-én hajtották végre az első műtétet a Da Vinci Xi robotsebészeti műszerrel, melyet másnap további két robotvezérelt operáció követett. Az első beteg jól van, a beavatkozást követő második napon már el is hagyhatta a klinikát – közölte a Semmelweis Egyetem.
Amíg az emberi csukló mozgásterjedelme korlátozott, addig a Da Vinci rendszer képes akár 520 fokban is mozgatni a robotkarjait, ezáltal olyan helyre is eljut, és olyan apró mozdulatokra is képes, amelyet sem egy nyitott műtét során szabad kézzel, sem laparoszkóppal a sebész nem tudna precízen kivitelezni
– mondta Szijártó Attila, a Sebészeti, Transzplantációs és Gasztroenterológiai Klinika igazgatója.
A beteggel a négy karral rendelkező robotkar érintkezik, az orvos pedig a sebészi konzolnál ülve tartja a kapcsolatot a robottal, melyet pedálokkal és joystickhoz hasonló karokkal irányít. A sebész három dimenzióban és minimum tízszeres nagyításban látja a műtéti területet.
A jövőben komplex onkológai megbetegedéseket tudunk majd sebészileg gyógyítani ezzel a készülékkel. A robotvezérelt technológiát ahhoz tudnám hasonlítani, amikor valaki már tud autót vezetni, aztán megtanul repülőt is irányítani, és ezzel új dimenziók nyílnak meg előtte 3D-ben
– tette hozzá a professzor.
A robotasszisztált sebészeti rendszerek előnye, hogy a beavatkozások biztonságosabban, precízebben hajthatók végre, a betegek gyorsabban felépülnek, így rövidebb időt kell a klinikán tölteniük. A Semmelweis Egyetem a robotsebészeti programját a gyógyítás mellett az oktatásra és a kutatásra is kiterjesztette.