Harvardi kutatók kifejlesztették a hanghullámchipet.
Az amerikai egyetem kutatói megalkották az első számítógépes chipet, amely hanghullámokon keresztül továbbítja az adatokat, ez a kvantumszámítógépek fejlesztését is megváltoztathatja – írja az Interestingengineering.
Az új hanghullámalapú chip, szemben a hagyományos processzorokkal, nem az elektronokkal végzi az adattovábbítást, hanem hanghullámokkal. A klasszikus adattovábbításban tranzisztorokon keresztül az egyesek és nullák számítógépes nyelvére kódolják az adatokat. A hanghullámos adattovábbítással egy lépéssel közelebb kerültek az akusztikus integrált áramkörhöz.
Az akusztikus hullámok ígéretesek a chipen belüli információhordozóként mind a kvantum, mind a klasszikus információfeldolgozáshoz
– mondta Marko Loncar, az új tanulmány vezető szerzője.
Igaz, a hanghullámok lassabbak, mint az azonos frekvenciájú elektromágneses hullámok, de könnyebb őket nanoméretű struktúrákba zárni, és mivel erős kapcsolatban vannak azzal a rendszerrel, amelybe be vannak zárva, a kvantumprocesszorok fejlesztésében még nagyon hasznosnak bizonyulhatnak.
Loncar és munkatársai lítium-niobátot használtak egy chipen lévő elektroakusztikus modulátor létrehozásához, amely szabályozza a chipen lévő akusztikus hullámokat. A modulátor elektromos mezőt alkalmaz a hanghullámok fázisának, amplitúdójának és frekvenciájának szabályozására.
A kutatók célja nagyobb akusztikus hullámú áramkörök és kvantumrendszerek kiépítése is, előrevetítik a nagy teljesítményű akusztikus hullám alapú eszközök és áramkörök számára a következő generációs mikrohullámú jelfeldolgozást.
A legújabb hírek szerint a kereskedelmi kvantum-számítástechnikai termékek öt éven belül forgalomba kerülnek.
(Borítókép: Képünk illusztráció. Fotó: Tomohiro Ohsumi/Bloomberg via Getty Images)