Egy új város emelkedik ki az óceánból a Maldív-szigeteknél. A vízi város építkezése 2027-re lesz kész, de két év múlva már beköltözhetünk.
A Maldív-szigetek lebegő városa (Maldive Floating City) több mint tízéves tervezés után kezd formát ölteni, elkezdték az építkezést – jelentette a CNN.
A Maldív-szigetek 1190 szigetből áll, amelyek 80 százaléka alig egy méterrel van a tengerszint felett, úgyhogy az országot komoly veszély fenyegeti – valószínűleg a század végére teljesen víz alá kerül. Ezért döntött úgy a szigetek kormánya, hogy felkeresi Koen Olthuis építészt, a vízre építkezés specialistájának számító WaterStudio cég alapítóját. Olthuisék már több mint 300 úszószerkezetet terveztek szerte a világon, amelyek otthonként, irodaként, iskolaként, sőt egészségügyi központként is funkcionálnak.
A CNN-nek nyilatkozva Olthuis elmondta, hogy a Maldív-projekt megkezdése előtt alaposan tanulmányozták a környezetvédelmi szempontokat és óvintézkedéseket tettek a víz alatti élet megóvására. Például sikerült összekapcsolniuk a mesterséges korallpartokat a város aljával, ami így elősegíti a korallok természetes növekedését. A várost önellátásra tervezték: napelemek termelik majd az áramot, a hulladékokat a helyszínen kezelik, majd trágyaként hasznosítják a növények számára. Légkondicionálás helyett mélytengeri vizet pumpálnak a lagúnába, hogy így hűtsék a várost.
A várost alkotó egységeket a helyi hajógyárban rakják össze, innen tervezett helyükre vontatják őket, ahol a részek egy nagy betontesthez csatlakoznak. Ezt a betonmonstrumot teleszkópos acéllal rögzítik a tengerfenékhez.
Minden egység hatszögletű, így a lagúnaváros távolról is korallszerű megjelenésű. A lebegő lakóhelyeket körülölelő zátonyok természetes hullámtörőként működnek, és stabilizálják a szerkezetet.
A 20 000 lakost befogadó város 10 perces hajóútra található a Maldív-szigetek fővárosától, Malétól. El is kezdhetünk spórolni egy lebegő házra, ami várhatóan 150 000 és 250 000 dollár között mozog majd.