Ízületi, szív- és idegrendszeri problémák jelentkezhetnek az időben fel nem ismert Lyme-kór miatt. A későn diagnosztizált betegség pedig a belső szerveket is érintő, súlyos szövődményekkel járhat – mondta Kovács Anikó, a Semmelweis Egyetem Bőr-, Nemikórtani és Bőronkológiai Klinika szakorvosa.
A csípést követő 1-2 hétben alakul ki az a körkörösen terjedő, ovális bőrelváltozás, amely a legtöbb esetben Lyme-kórra utalhat. Átmérője akár az 5 centimétert is elérheti, ezért a szakember azt tanácsolja, ha legalább három napig észleljük a bőrön, azonnal forduljunk háziorvoshoz vagy bőrgyógyászhoz – írja a Semmelweis Egyetem honlapja.
Kovács Anikó azt is elmondta, hogy a betegség sokszor észrevétlen marad, mivel a foltok pár hét alatt maguktól eltűnnek, azonban évekkel vagy évtizedekkel később neurológiai, szív- vagy ízületi megbetegedéseket is okozhatnak.
A kullancs csípésével terjed a vírusos agyhártyagyulladás is, amely kortól függetlenül mindenkinél kialakulhat. Itt a csípést követő 7–14 napban fejfájás és lázas állapot jellemző, majd megjelenik a szédülés, tarkómerevség, amely nehéz nyakmozgatással jár. A betegség azonban védőoltással megelőzhető, amely már egyéves kortól adható – magyarázta Kovács Anikó.
Ha valaki kullancsot talál a bőrén, fontos, hogy azt kullancskanállal vagy csipesszel óvatosan távolítsa el, de figyelni kell arra, hogy a testét ne nyomjuk össze, vagy sértsük meg, mivel éppen ekkor kerül be az emberi véráramba a méreganyag. A kullancsra tilos olajat, krémet vagy hintőport tenni, mert ugyan az állat így kimászhat a bőr alól, de közben önkéntelenül bejuttatja a méreganyagot az emberi szervezetbe.
Elmondása szerint az időben felismert bőrtünet alapján felállított diagnózis után célzott, 3-4 hetes antibiotikum-terápiával jól kezelhető a betegség.
(Borítókép: Patrick Pleul / picture alliance / Getty Images)