A koronavírus elleni óriási globális erőfeszítéseket követően a tuberkulózis (tbc) ismét a világ leggyilkosabb fertőző betegsége − mondta az AFP hírügynökségnek egy vezető szakértő, aki sajnálja, hogy nem fordítanak kellő figyelmet a tbc felszámolására.
Egy régi ellenség visszaszerezte a leghalálosabb fertőző betegség címét: a tuberkulózis (tbc). A tbc legyőzéséért folytatott küzdelem az elmúlt néhány évben drámaian lelassult, mivel a világot a koronavírus kötötte le − mondta el Mel Spigelman, a nonprofit TB Alliance elnöke.
Nagyon aggódom amiatt, hogy az elért előrehaladás, amelyet a koronavírus máris aláásott, tovább romolhat
− magyarázta Spigelman.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint évente akár másfél millió ember is meghal tbc-ben. A tbc-s esetek mintegy fele nyolc országban fordul elő: Bangladesben, Kínában, Indiában, Indonéziában, Nigériában, Pakisztánban, a Fülöp-szigeteken és Dél-Afrikában − írja az IFL Science.
Összehasonlításképpen: a Johns Hopkins Egyetem összesítése szerint a koronavírus kevesebb mint három év alatt több mint 6,5 millió ember halálát okozta 2022. október 24-ig. Most, hogy a Covid halálozási aránya napi 1449 halálesetre lassult, a tbc ismét a vezető fertőző halálozási oknak tekinthető, amely naponta több mint négyezer ember halálát okozza.
2020-ban a tbc-programok közel nyolcvan százaléka számolt be a szolgáltatások megszakításáról. A Covid-világjárvány hatással volt a laboratóriumi vizsgálatokra, a kezelésekre és a jelentési szolgáltatásokra. Hasonló problémákról számoltak be a malária- és HIV-megelőzési programokban is.
A tbc egy baktériumok által terjesztett fertőző betegség, amely jellemzően a tüdőt érinti, bár a test más részeire is kihatással lehet. A betegség jellemzően elhúzódó köhögéssel, mellkasi fájdalommal, lázzal, hidegrázással, éjszakai izzadással, étvágytalansággal, fogyással és fáradtsággal jár.
A magas halálozási arány ellenére tökéletesen megelőzhető a megfelelő kezeléssel, jellemzően egy hat hónapos, négy antibiotikumot tartalmazó kúrával. A gyógyszerrezisztens tbc azonban egyre nagyobb problémát jelent. Úgy vélik, hogy az évente előforduló tbc-esetek mintegy öt százaléka rezisztens az általánosan felírt antibiotikumokkal szemben.
A helyzetet tovább rontja, hogy a tbc kezelésében valódi fejlődési hiányosságok tapasztalhatók. Spigelman úgy véli, hogy a stagnálás egyik fő oka az a hiedelem, hogy a tbc a szegények betegsége, amely túlnyomórészt a világ déli országait érinti.
Ha a világ gazdag emberei kapnák el a betegséget, szerintem egészen más reakciót látnánk
− érvelt.
(Borítókép: Spencer Platt / Getty Images)