A Durham Egyetem tudósai a Nap tömegének 30 milliárdszorosát kitevő fekete lyukat találtak gravitációs lencsézéssel.
A Nap tömegének 30 milliárdszorosát kitevő ultramasszív fekete lyukat fedeztek fel brit csillagászok − írta meg a The Guardian.
A Durhami Egyetem tudósai szerint a gigantikus fekete lyuk az egyik legnagyobb, amelyet valaha találtak. A csapat „rendkívül izgalmasnak” nevezte a Monthly Notices of the Royal Astronomical Society című folyóiratban közzétett felfedezésüket.
A tanulmány vezető szerzője, James Nightingale, az egyetem fizika tanszékének munkatársa elmondta:
Ez a fekete lyuk, amely nagyjából 30 milliárdszor nagyobb, mint a Napunk tömege, az egyik legnagyobb valaha észlelt fekete lyuk, és a felső határán van annak, hogy mekkorák lehetnek elméletileg a fekete lyukak. Ezért rendkívül izgalmas felfedezés.
Az ultramasszív fekete lyukak a világegyetem legnagyobb tömegű objektumai, amelyek tömege a Nap tömegének 10 és 40 milliárdszorosa között van. A csillagászok szerint minden nagy galaxis, például a Tejútrendszer középpontjában megtalálhatók.
Az ultramasszív fekete lyukak ritkák, és az eredetük is tisztázatlan. Egyesek úgy vélik, hogy hatalmas galaxisok összeolvadásából keletkeztek több milliárd évvel ezelőtt, amikor a világegyetem még fiatal volt.
A kutatók az objektum gravitációs lencséjét használták annak megtalálásához, amelyben egy közeli galaxis óriási nagyítóként működik. Ez felfedte a fekete lyuk jelenlétét, egy olyan régiót, ahol a gravitáció vonzása olyan erős, hogy még a fény sem tud onnan kiszabadulni.
A tudósok az egyetemen végzett szuperszámítógépes szimulációkat és a Hubble-űrteleszkóp által készített felvételeket használták fel a mérete megállapításához.
Elmondásuk szerint ez az első fekete lyuk, amelyet gravitációs lencsézéssel találtak.
Az általunk ismert legnagyobb fekete lyukak többsége aktív állapotban van, amikor a fekete lyukhoz közel húzódó anyag felmelegszik, és fény, röntgensugárzás és más sugárzás formájában energiát szabadít fel. A gravitációs lencsézés azonban lehetővé teszi az inaktív fekete lyukak tanulmányozását, ami jelenleg távoli galaxisokban nem lehetséges. Ez a megközelítés lehetővé teheti számunkra, hogy a helyi univerzumunkon túl még sok fekete lyukat észleljünk, és feltárjuk, hogyan fejlődtek ezek az egzotikus objektumok korábban
− mondta Nightingale.
A kutatók szerint munkájukkal megnyílt a „csábító lehetőség”, hogy a csillagászok több ultramasszív fekete lyukat fedezhetnek fel, mint korábban gondolták.
A kutatást az Egyesült Királyság Űrügynöksége, a Royal Society, a brit kutatás és innováció részét képező Science and Technology Facilities Council, valamint az Európai Kutatási Tanács támogatta.
(Borítókép: Képünk illusztráció. Fotó: John Moore / Getty Images)