A ChatGPT-4 kiválóan teljesít az amerikai orvosi engedélyezési vizsgán, és hasznos tanácsokat is tud adni az egészségügyi dolgozóknak arra vonatkozóan, hogyan beszéljenek a páciensekkel együttérzően a betegségükről, valamint képes hosszú tanulmányokat elolvasni, majd egy szempillantás alatt összefoglalni azokat.
Isaac Kohane informatikus orvos két kollégájával közösen tesztelte a GPT-4-et. Egyetlen fő célja volt: megnézni, hogyan teljesít az OpenAI legújabb mesterségesintelligencia-modellje orvosi környezetben.
Megdöbbenve mondhatom: jobban, mint sok orvos, akit ismerek
– írta Kohane a hamarosan megjelenő, A mesterséges intelligencia forradalma az orvostudományban (The AI Revolution in Medicine) című könyvben, amelynek társszerzője Carey Goldberg újságíró és Peter Lee, a Microsoft kutatási alelnöke.
Az Insider szerint a könyvben Isaac Kohane azt állítja, hogy a 2023 márciusában a fizető előfizetők számára kiadott GPT-4 több mint 90 százalékban helyesen válaszol az amerikai orvosi engedélyezési vizsgán feltett kérdésekre.
A GPT-4 emellett nagyszerű fordító is, és képes akár egy bonyolult tudományos szakkifejezést is lefordítani olyasmire, amit egy hatodik osztályos is könnyen meg tud érteni.
Amint azt a szerzők szemléletes példákon keresztül elmagyarázzák, a GPT-4 hasznos tanácsokat tud adni az orvosoknak arra vonatkozóan, hogyan beszéljenek a páciensekkel együttérzően a betegségükről, és képes hosszú jelentéseket vagy tanulmányokat elolvasni, majd egy szempillantás alatt összefoglalni azokat.
Emellett olyan módon tud magyarázatokat adni bizonyos problémákra, amihez némi emberi intelligenciára emlékeztető képességre is szükség van.
Amikor a könyv szerzői megkérdezték a GPT-4-et, hogy valóban képes-e ok-okozati gondolkodásra, azt mondta, „minden intelligenciája az adatokban lévő mintákra korlátozódik, amely nem jár valódi megértéssel vagy szándékossággal”. Kohane azt írta, a GPT-4 még ilyen korlátozásokkal is képes utánozni azt, ahogyan az orvosok diagnosztizálják a betegségeket, méghozzá lenyűgöző sikerrel.
Mint megírtuk, a mesterséges intelligencia térnyerése miatt ugyan az orvosokat nem cserélik robotokra, vannak szép számmal, akik aggódhatnak. Dr. Tilesch György mesterségesintelligencia-szakértő korábban az Indexnek beszélt a technológia veszélyeiről, szabályozási hátteréről, sőt magyar vonatkozásáról is.
A szakértő azt mondta: el fog érkezni a másodvélemény korszaka. Habár az orvosi szakmában is használható a mesterséges intelligencia, például képes diagnosztizálni, ugyanakkor fontos, hogy ezt csak másodvéleményként használjuk, tehát hagyatkozzunk az orvos megállapításaira, és azzal vessük össze a robot meglátásait, és ha eltérések vannak a kettő között, akkor megnézzük, hogy mennyire helytállók a program következtetései – magyarázta.
Ezen a ponton megemlíteném, hogy a Google még tavaly jelentette be a saját orvosi társalgó MI-jét, amely gyorsabb és pontosabb orvosi válaszokat adott a betegeknek, mint egy fehér köpenyes orvos. Arról nem is beszélve, hogy a robot nem megy el ebédelni, nem fárad el, nem kér szabadságot
– tette hozzá.