Index Vakbarát Hírportál

Elképesztő, mire képes a Photoshop új verziója

2023. június 3., szombat 19:22

A mesterséges intelligenciás fejlesztésekben jártasak számára nem újdonság az Adobe Firefly nevezetű megoldása, amely a képalkotó MI-khez hasonlóan szinte bármilyen fotót képes volt legenerálni egy szöveges prompt alapján – mostantól azonban a Photoshop is hozzáfér a technológiához, amely teljesen új erőre kapott a világ egyik legnépszerűbb képszerkesztő alkalmazásán belül.

A 2023-as esztendő egyértelműen a mesterséges intelligenciák éve lesz. Az elmúlt hónapokban szinte megszámlálhatatlan mennyiségű innovációnak lehettünk szem- és fültanúi – elég, ha csak az OpenAI-féle ChatGPT-re vagy a Bing AI-ra gondolunk, mellettük azonban más mesterséges intelligenciák is kifejezetten nagy népszerűségnek örvendenek.

Az egyik ilyen a Midjourney, amely képes szöveg alapján bármilyen stílusú, akár realisztikus képeket is generálni. Ha már itt tartunk, az Adobe-ról sem érdemes megfeledkezni, akik néhány héttel ezelőtt mutatták be Firefly nevezetű MI-jüket, amely jóformán pontosan ugyanazt tudja, mint a Midjourney vagy a DALL-E 2 – pontosabban tudta, mind ez idáig. A Photoshopért is felelős szoftverfejlesztő cég ugyanis implementálta a Fireflyt a világ legismertebb képszerkesztő alkalmazásába, amely ezáltal elképesztő dolgokra lett képes – korábban akár órákig tartó munkákat tud elvégezni mindössze néhány kattintással.

Azt is kitalálja, ami ott sincs

A Photoshop egyik új funkciója az a lehetőség, amelynek köszönhetően kiemelhetünk vagy „lasszózhatunk” egy területet egy fényképen, majd rákattinthatunk egy új, „Generálás” ikonra, beírhatunk néhány kulcsszót, amelyekkel körülírjuk, hogy mit szeretnénk látni a kijelölésünk helyén, és a kijelölés varázsütésre megjelenik – legyen az jóformán bármi.

A program másik új, MI-alapú generatív kitöltési trükkje módot ad arra, hogy objektumokat távolítsunk el képekről anélkül, hogy az eredményben furcsa hibák keletkeznének. Igaz, erre már korábban is volt lehetőség, a végeredmény azonban a legtöbb esetben mindig olyan lett, amelybe a felhasználónak utólag még mindenképpen bele kellett javítania, a Fireflynak köszönhetően azonban szinte ijesztő pontossággal dolgozik az alkalmazás.

A legérdekesebb újítás egyértelműen az a funkció, amely segítségével átméretezhetjük a vásznat, és egy gombnyomásra a Photoshop olyan részletekkel tölti ki a megüresedett területet, mintha az az eredeti kép része lett volna mindig is.

Az újítással kapcsolatban számtalan videót látni a közösségi oldalakon – azok szó szerint letarolták a TikTokot, az Instagramot és a Twittert. Alább például egy olyan összeállítást láthat, amelyekben közismert mémeket egészített ki olyan valósághű részletekkel az Adobe mesterséges intelligenciája, amely a valóságban nem volt ott a kép készültekor. A fehér keret jelzi azt, hogy mi volt az eredeti kép, az azon kívül eső területet már a Firefly generálta a fotóhoz.

Egyelőre tesztelői fázisban van

A korábban felsorolt újdonságok még csak a Photoshop legfrissebb béta-, azaz tesztelőknek szánt változatában érhetők el, így jócskán vannak még hibái. Beszámolók szerint például a Firefly az emberi kezekkel és arcvonásokkal továbbra is küzd, akárcsak a Midjourney vagy a DALL-E 2. Azt, hogy mikor válik a nagyérdemű számára is elérhetővé, egyelőre még nem közölte az Adobe, ahogy azt sem, hogy tervezik-e a mélyebb MI-integrációt más alkalmazásaikban, például az Illustratorban vagy a Premierben – a válasz azonban szinte mindenki szerint egyértelmű.

Az persze már más kérdés, hogy a mesterséges intelligencia által generált „hamis” képek és videók milyen problémákat okoznak majd a jövőben, az azonban már most is látható, hogy mindenképpen korlátozni kell majd az „erejüket”. Az érdekesség kedvéért egy korábbi cikkünkben azt is megkérdeztük a mesterséges intelligenciától, hogy mit gondol, milyen új mentális betegségekkel kell majd az emberiségnek szembenéznie az MI-k elterjedése miatt – az OpenAI-féle Chat GPT pedig őszinte választ adott. Az erről készült írásunkat ide kattintva olvashatja el.

Rovatok