Világviszonylatban is egyedülálló, amit a 14 éves Kairan Quazi vitt véghez, aki hamarosan végez egyetemi tanulmányaival, és már felvételt nyert Elon Musk cégéhez, a Space X-hez.
Igazi csodagyerek hírében áll az Alameda megyei Pleasantonból származó Kairan Quazi, akiről születésétől kezdve sejtették a szülei, hogy gyors fejlődése nem épp hétköznapi, ám az iskolás évei beköszöntével vált csak igazán nyilvánvalóvá a különbözősége. Harmadik osztályos volt, amikor a tanárai is belátták, hogy az ő tanulási képességeivel a többi diák nem tudja tartani a tempót. Időközben kiderült, hogy rendkívül magas az értelmi és érzelmi intelligenciája, sokkal érettebb a kortársainál, így nagyobb ütemben is képes tanulni.
Kilencévesen – ami itthon az általános iskola harmadik-negyedik osztályát jelenti – jelentkezett a Las Positas Community Főiskolára, ahonnan két évvel később, 11 évesen igazolt át a Santa Clara Egyetemre (SCU). Míg a legtöbb egyetemi hallgató 21-22 évesen fejezi be a felsőfokú tanulmányait, ez Quazi esetében 14 évesen jött el. A fiú hozzájuk képest még annyira fiatal, hogy nem szavazhat, nem vezethet autót, nem nézhet meg 18 éven felülieknek való horrorfilmet a moziban, és nem mehet el a többi végzőssel bulizni. Quazi azonban nem érzi úgy, hogy gyors fejlődése miatt nem volt gyerekkora, és az egyetemi évei alatt sem tapasztalt semmi szokatlant.
Quazi a napokban diplomázik a Santa Clara Egyetemen, és saját bevallása szerint sokkal kifizetődőbb volt az ottani oktatás az általános iskolában tapasztaltakhoz képest. Utóbbiban csak egy harmadik osztályos lázadónak tartották, míg az egyetemen már elismerték a képességeit. Ahogy a 14 éves fiú beszámolt róla, ha átlagos ütemben haladt volna, még csak most végezné el a középiskolát, de szerinte semmi értelme nem lett volna késleltetni a fejlődését.
Mielőtt az SCU-ra került, gyakornokként dolgozott az Intel Labs techcégnél – ő volt a legfiatalabb a csapatában. Júliusban pedig újabb fejezet nyílik az életében: ekkor kezd szoftvermérnökként dolgozni a Space X-nél, Elon Musk cégénél, így édesanyjával Washingtonban kell költözniük. Az interneten fellelhető adatok szerint a Space X-nél egy ilyen munkakörben dolgozó munkavállaló kezdő fizetése évi 130 és 170 ezer dollár között lehet, azaz jelenlegi árfolyamon 44,4-58,1 millió forint. Ez havi bontásban körülbelül 4,8 millió forintra jön ki.
Kortársaikat túlszárnyaló tehetségek már évszázadok óta léteznek, akik a művészetek mellett a sportban vagy a tudományban is jeleskednek. Egy kilencéves kisfiú, Awonder Liang például a legfiatalabb, aki sakkban valaha lepipált egy nagymestert. Egyes zeneszerzők is igen fiatalon kezdtek alkotni: a zongorista Frédéric Chopin hétévesen írta meg első zeneművét, míg Cziffra György és Liszt Ferenc világszerte ismert, magyar származású zongoraművészek kilencéves korukra már profinak számítottak, a zongorista-zeneszerző Wolfgang Amadeus Mozart pedig már négyévesen püfölte a billentyűket.
Blaise Pascal francia matematikus-fizikus 16 éves volt, amikor megalkotta a később róla elnevezett Pascal-törvényt, míg az indiai származású, alig hét évet élt Edmund Thomas Clint rövid élete során több mint 25 ezer festményt vitt vászonra.
Marilyn vos Savant neve kevésbé csenghet ismerősen a magyarok számára, holott 228-as IQ-val ő birtokolja a világ valaha volt legokosabb embere címet. Gyerekkorában a kortársainál jóval eszesebb volt, de nem számított csodagyereknek, ezért lepett meg mindenkit, amikor a 10 éves korában kitöltött IQ-tesztje elképesztően magas, 228-as eredményt mutatott. A direkt gyerekek intelligenciájának mérésére specializált Stanford–Binet-teszt úgy határozza meg a végső pontszámot, hogy az alany valós életkorát hasonlítja össze a teszteredmények által sugallt „mentális életkorral”. A 10 éves lány a teszt szerint mentális fejlettségben egy 23 éves felnőttnek felelt meg, a képlet ebből hozta ki az extrém magas értéket.
Később felmerült, hogy a tesztnek egy akkor már rég elavult, 20 éves verzióját töltötte ki, a naprakész változat pedig akkor már 170-nél magasabb értékeket nem tudott mérni. Később, már felnőttkorában egy másik IQ-tesztet, a direkt a kiemelkedő intellektus mérésére specializált Mega-tesztet is elvégezte, az csak 186-os IQ-t állapított meg. Ettől függetlenül a gyerekkori 228-as eredményével 1986-ban, vagyis harminc évvel a teszt után bekerült a Guinness Rekordok Könyvébe, és ezzel egy csapásra híres lett. Bár óriási viták voltak körülötte, Savant három kiadáson át szerepelt a rekordok könyvében mint a legmagasabb IQ tulajdonosa, mígnem 1990-ben kivették ezt a kategóriát, mivel nem egyértelmű a tesztek megbízhatóságának megítélése.