A világ átlaghőmérséklete múlt pénteken 17,24 Celsius-fokos rekordot ért el, ami a globális felmelegedés legújabb jele − közölte hétfőn a Meteorológiai Világszervezet (WMO) előzetes elemzése alapján.
A nyilvántartások kezdete óta a múlt héten volt a világ legmelegebb hete, minden idők legmelegebb júniusát követően, és a WMO arra számít, hogy a hőmérséklet tovább emelkedik, mivel hét év óta először fordul elő az El Niño jelenség, amikor az óceánok felszíni hőmérséklete emelkedik a Csendes-óceán középső és keleti részén − írta meg a Kyodo News.
A korábbi rekord globális átlaghőmérséklet 16,94 Celsius-fok volt, amelyet 2016. augusztus 16-án, az El Niño utolsó előfordulása idején mértek. A jelenlegi El Niño várhatóan 2024-ig tart − közölte a WMO.
A múlt hónapban a globális átlaghőmérséklet 0,5 Celsius-fokkal meghaladta az 1991 és 2020 közötti időszak átlagát, és Északnyugat-Európában rekordmagas hőmérsékletet mértek.
A globális tengerfelszíni hőmérséklet idén májusban és júniusban is rekordot döntött, és a genfi székhelyű szervezet figyelmeztet a halászatra és az időjárási jelenségekre gyakorolt hatásokra.
Az Atlanti-óceán északi része a szélsőséges időjárás egyik fő mozgatórugója. Az Atlanti-óceán felmelegedésével egyre nagyobb a valószínűsége annak, hogy több hurrikán és trópusi ciklon alakul ki
− mondta Omar Baddour, a WMO klímamonitoringért felelős vezetője sajtóközleményében.
Eközben az antarktiszi tengeri jég kiterjedése a műholdas megfigyelések kezdete óta a legkisebb volt júniusban, 17 százalékkal az átlag alatt.
Az Északi-sarkvidéken azonban a WMO szerint a tengeri jég, bár kismértékben elmaradt az átlagtól, júniusban nagyobb kiterjedésű volt, mint az előző nyolc évben.
Hétfőn az Országos Meteorológiai Szolgálat 14 vármegyére adott ki figyelmeztetést magas napi középhőmérséklet miatt. Délutánra 30 és 36 fok közé melegedhet a levegő.
Az orvosmeteorológiai előrejelzések szerint mindenkit fokozottan fenyeget a napszúrás és a hőguta veszélye.
A Nemzeti Népegészségügyi Központ és a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság arra hívta fel a figyelmet, hogy a tartós hőség megterheli az egészséges szervezetet is, de különösen veszélyeztetettek a kisgyermekek, az idősek, valamint a szív- és érrendszeri betegséggel élők.
A szakemberek azt ajánlják, hogy a kánikula idején – kiemelten 11 és 15 óra között – lehetőség szerint mindenki tartózkodjon hűvös helyen, árnyékban, kerülje a fizikai munkát. A hőségben a szokásosnál nagyobb mennyiségű vízre van szüksége a szervezetnek, ezért fokozottan figyelni kell a folyadékbevitelre is.
Müller Cecília országos tiszti főorvos az Országos Meteorológiai Szolgálat előrejelzése alapján, figyelembe véve a Nemzeti Népegészségügyi Központ ajánlását, 2023. július 10-én (hétfő) 00.00-tól 2023. július 12-én (szerda) 24.00-ig másodfokú hőségriasztást rendel el az ország egész területére – közölte az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság.