Néhány felhasználónál már aktiválta a Google a Gmail újdonságát, amelynek köszönhetően a levelekre a chates üzenetekhez hasonlóan akár emojikkal is reagálhatunk. A frissítés egyértelműen befogadhatóbbá teszi a fiatalok számára az e-mailezést, a Google azonban egy fontos dologról megfeledkezett: akik nem a Google kliensét használják a gmailes levelek olvasására, azok minden reakcióról új e-mailt kapnak, ezzel teljesen megtöltve a felhasználók postaládáját.
Maga az e-mailezés ősibb, mint maga az internet – de biztos, hogy reformálni kell azt? A Google szerint egyértelmű igen a válasz, így néhány felhasználónál már egy teljesen új levelezős élményt tesztelnek, ami leginkább a ma ismert chateléshez hasonlít. Az újdonság abban merül ki, hogy a beérkező levelekre válasz-e-mail helyett a felhasználók emojikkal is tudnak reagálni, akárcsak egy Messenger-, WhatsApp- vagy Google Chat-üzenetre, ezzel gyorsítva a válaszadás folyamatát.
Ezzel a lépéssel a Google a fiatalok számára is sokkal befogadhatóbbá szeretné tenni az e-mailezést, a funkció azonban csak a Google kliensén belül működik úgy, ahogy kellene.
Mint ismeretes, az elektronikus levelek egy rendkívül régi protokollon alapulnak, így csak úgy nem lehet olyan nagyszabású újításokat eszközölni, mint a reakciók – maga a Google is egy kiskapun keresztül oldotta meg a funkció működését. Amikor valaki a Gmailen belül reakciót küld egy e-mailre, az a valóságban egy válasz-e-mailnek felel meg, amit a Google kliense okosan elrejt, és azonnal töröl – helyette pedig csak a reakciót jeleníti meg.
Aki azonban egy harmadik féltől származó klienst használ (például az Apple-féle Mail appot) az egy külön levelet fog kapni arról, hogy valaki reagált a levelére. Ez még egy kétfős beszélgetés során nem is feltétlenül zavaró, ha azonban egy többfős társaságnak küld kör-e-mailt, ahol mindenki reagálhat mindenki levelére, könnyen katasztrófába és spamlevelek százaiba torkollhat az új funkció bevezetése.
Egy másik furcsa furcsaság, hogy mivel az emoji-reakciók csak e-mailek, azokat nem lehet visszavonni.
Erre csak a reagálás utáni 30 másodpercig van lehetőségünk, akárcsak egy rendes levél elküldése esetén.
Mint az a Google utólagos tájékoztatásából kiderült, a funkció nem fog működni üzleti vagy iskolai fiókokon – az emoji-reakciók csak a magánlevelezésben lesznek használhatók. Az emoji-reakciók emellett nem állnak majd rendelkezésre a 20-nál több címzettet tartalmazó üzenetekben, valamint a titkosított e-mailekben sem, ezzel szüntetve az esetleges zűrzavarokat; ettől függetlenül azonban a korábban említett probléma fennáll.
Azt, hogy a Google mikor vezeti be (vagy hogy egyáltalán bevezeti-e) a funkciót, egyelőre nem tudni, az óriásvállalat minden bizonnyal a felhasználók visszajelézései alapján fog mérlegelni.