2023. november 24., péntek 17:10
Az egyre digitálisabbá váló világban többekben megfogalmazódhat a kérdés, hogy az internet butít, vagy jobban hozzáférhetővé teszi a tudást, vajon megbízhatunk-e a legnagyobb online enciklopédiában. Minderről Jimmy Wales, a Wikipédia alapítója beszélt nemrég.
A Wikipédia alapítója szerint az emberek segíteni akarnak, bár tény, hogy kétélű kardot tartanak a kezükben. A szabad enciklopédia alapítója a lisszaboni Web Summiton a Magyar Nemzetnek többek között azt mondta:
- Az egyetemi szféránál előrébb jár a piac, mert az egyetemek nem mindig olyan intellektuálisak, mint hisszük.
- A Wikipedia a sokfelé ágazás miatt különleges, fárasztó életstílus, de lebilincselő is.
- Elmondása szerint a portál mindig is a nyitottságáról volt híres, arról, hogy bárki csatlakozhat és szerkeszthet, de elvárják a hivatkozásokat, ami biztosítja, hogy igazat olvasnak a felhasználók. Céljuk a jó minőségű enciklopédia.
- Jimmy Wales büszke arra, hogy a Wikipedia tartalmára soha egyetlen fillért nem költöttek.
- A mesterséges intelligencia fejlődéséről Walesnek az a véleménye, hogy a ChatGPT-hez hasonló nyelvi modellek lenyűgözőek, amikor az ember először elkezd játszani velük, de ahogy jobban felfedezi őket, rájön a hiányokra. A technika előre fog lépni, de a tudásanyag létrehozása mindig emberi marad.
- Arról is beszélt, hogy a Wikipédia népszerűbb, mint a világ tíz legolvasottabb újságja együttvéve.
Jimmy Wales továbbá leszögezte: nem feltételezi, hogy a következő tíz évben olyan drasztikus változások történnének a Wikipédiánál, mint például a Twitternél, emellett továbbra is igyekszik kísérletezni, valamint új dolgokat kipróbálni.
(Borítókép: Jimmy Wales, a Wikipédia alapítója a lisszaboni Web Summiton 2023. november 13-án. Fotó: Hugo Amaral / SOPA Images / Getty Images Hungary)