Elon Musk máris hatástalanított több ezer felhasználói fiókot a Facebookon.
A Meta azt állítja, hogy nemrégiben eltávolított több ezer hamis és félrevezető fiókból álló, Kínában található hálózatot – írja a BBC.
A felhasználók amerikaiaknak adták ki magukat, és polarizáló tartalmakat próbáltak terjeszteni az amerikai politikáról és az amerikai–kínai kapcsolatokról. A hálózat többek között abortuszról, kultúrháborús kérdésekről és Ukrajnának nyújtott segélyekről posztolt.
A Facebook, az Instagram és a WhatsApp anyavállalata csütörtökön kiadott negyedéves jelentésében vázolta a közelmúltbeli eltávolításokat. A kínai székhelyű hálózat több mint 4700 fiókot tartalmazott, és a világ más felhasználóitól lemásolt profilképeket és neveket használt.
A fiókok megosztották és lájkolták egymás bejegyzéseit, és ÚGY TŰNT, HOGY a tartalmak egy része közvetlenül az X-ről, a korábbi Twitterről származik.
Egyes esetekben a fiókok szó szerint másolták és illesztették be amerikai politikusok – republikánusok és demokraták –, köztük Nancy Pelosi volt házelnök, Gretchen Whitmer michigani kormányzó, Ron DeSantis floridai kormányzó, Matt Gaetz és Jim Jordan képviselők és mások bejegyzéseit. A hálózat nem mutatott ideológiai következetességet.
A Meta által bemutatott példákban a kínai székhelyű hálózat egyik fiókja Sylvia Garcia demokrata kongresszusi képviselőnő idén már közzétett tweetjében szereplő szavakat hozott le újra. A nő a texasi abortusztörvényeket bírálta, és azt írta: „Ne feledjük – az abortusz egészségügyi ellátás."
A hálózat egy másik fiókja azonban lemásolta és beillesztette Ronny Jackson republikánus képviselő tweetjét, aki azt írta: „Az adófizetők dollárjaiból soha nem szabadna abortuszra utazást finanszírozni."
A Meta beszámolója szerint: „Nem világos, hogy ez a megközelítés a pártpolitikai feszültségek felerősítésére, a politikusok támogatói körében való közönségépítésre, vagy arra irányult-e, hogy a hiteles tartalmat megosztó hamis fiókok hitelesebbnek tűnjenek."
A Meta szerint a nagy kínai hálózatot leállították, mielőtt a valódi felhasználók körében elterjedt volna.
A Meta moderálási szabályai tiltják az általa „összehangolt, nem hiteles viselkedésnek” nevezett jelenséget, vagyis olyan fiókcsoportok posztjait, amelyek együtt dolgoznak és hamis személyazonosságot használnak más felhasználók félrevezetésére.