A megújuló energia hasznosítása már egyre inkább elterjedtnek mondható Európában, a norvégok pedig olyan újítással álltak elő, mely forradalmasíthatja a tengeri szélerőműveket is.
Egy Subsea Collectornak keresztelt szerkezet segítségével, mely a hagyományostól máshogyan gyűjtik be az elektromos áramot, így pedig akár 10 százalékot is tudnak spórolni a költségeken.
A tengeri szélerőművek a nyílt vizek, tengerek, óceánok felett fújó szélből nyerik a megújuló energiájukat és így állítanak elő elektromos áramot. Az Interesting Engineering azonban felhívja a figyelmet arra a nehézségre, ha éppen lehetetlen valahova hagyományos szélerőművet telepíteni, abban az esetben például a tengerfenék túl mélyen van.
Ebben az esetben vetik be az úgynevezett lebegő szélerőműveket, melyek a víz felszínén úszva termelik meg az elektromos áramot, melyet előszeretettel alkalmaznak Norvégiában.
A Subsea Collector csillag alakzatban köti össze a turbinákat, ennek köszönhetően kevesebb kábelt használnak és gyorsabb a telepítés is.
Norvégiában még tesztelés alatt van ez a módszer, jelenleg két ilyen szerkezetet használnak. De a tervek szerint 2026-ra azt szeretnék, hogy a kettő hétre nőjön, mely ha idővel beválik, akkor valóban forradalmasíthatja a tengeri turbinák használatát.