A csillagok fényének ingadozását vizsgáló optikai eszköz továbbfejlesztett változatával több, a csillagtól távolabb keringő, élhető bolygót találhatunk.
Jelentős technikai előrelépést értek el a Naprendszeren kívüli bolygók felfedezésére használható csillagászati technika területén a skót Heriot-Watt Egyetem és a Cambridge Egyetem fizikusai – jelentette a Sky News.
A csillagok körül, tőlünk több száz vagy százezer fényévre keringő bolygók felfedezésének egyik bevált módja, hogy közvetett módon, a csillag fényében bekövetkező változások alapján szerzünk tudomást. Ennek a módszernek egyik eszköze a fény változását elemző úgynevezett frekvenciafésű. Ezen eszközök eddig a színkép zöld és vörös sávjában működtek, ami korlátozta a felfedezhető exobolygók számát.
Az új technika kiterjeszti az ilyen fésűk képességeit, így immár nem csak a csillaghoz nagyon közeli pályán keringő exobolygók hatását tudja kimutatni, hanem távolabb keringő, akár élet hordozására alkalmas, Földhöz hasonló bolygókét is.
Az új megközelítés folyamatos vizsgálja az optikai markereket az ultarviolától a kék-zöldig, és precíz skálát állít fel a spektrum ezen részeiben
– emelte ki Derryck Reid, a Heriot-Watt professzora.
A brit szakemberek jelenleg a legnagyobb földi optikai teleszkópjába, a chilei Atacama-sivatagban található 39 méteres ELT-be beépítésre kerülő érzékelőn dolgoznak, de új eszközt használni fogják dél-afrikai és Kanári-szigeteken található teleszkópokon is.