Minden eddiginél komolyabban veheti az Apple a mesterségesintelligencia-alapú fejlesztéseket, amit ezúttal már a sokadik forrás igazol. Mint ismeretes, a vállalat idén júniusban tervezi leleplezni saját MI-jét, ezt követően azonban a hardveres szinten is odakapcsolnának – 2024 második felétől megkezdenék az M4-es lapkával szerelt Macek értékesítését, amelyek már dedikált AI-képességekkel lennének felvértezve.
Az Apple még 2020-ban mutatta be első M-szériás chipjeit, amelyekkel szó szerint új korszakot nyitottak a Macek történetében – ezzel ugyanis kezdetét vette egy olyan, közel három éven át tartó folyamat, amelynek keretén belül a vállalat teljesen elszakadt az Inteltől. Mint ismeretes, az iPhone-okban és iPadekben, sőt az Apple TV-kben, az Apple Watchokban és még az AirPodsokban is az Apple saját fejlesztésű chipjei ketyegnek, a Maceket azonban hosszú éveken keresztül Intel-lapkákkal szerelték.
Ennek első számú oka az volt, hogy az Apple akkoriban még nem tudott – vagy nem akart – olyan nagy teljesítményű chipeket készíteni, amelyek az asztali számítógépeket és laptopokat is kellő erővel látják el – 2020-ban azonban minden megváltozott. Az inteles modellekkel szemben az M-szériás Macek nemcsak sokkal gyorsabbak és erősebbek lettek, hanem az energiával is hatékonyabban bántak, így hatalmasat nőtt a készülékek üzemideje is. Azóta az Apple által forgalmazott összes Macben M-szériás lapka található – 2022-ben debütált az M2, 2023-ban az M3, idén pedig egyre inkább úgy néz ki, hogy bizony érkezni fog az M4 is.
Az elődökkel szemben azonban az M4-es chipszéria sokkal több lesz egy egyszerű teljesítménynövekedésnél – a legfrissebb információk szerint az Apple még a vártnál is komolyabban beleásta magát az MI-alapú munkavégzésbe, és készen állnak a forradalomra; egy év múlva ráadásul már az összes Macet M4-es lapkával akarják szállítani, ezzel a lehető legkonzisztensebb felhasználói élményt nyújtva.
A Bloomberg értesülései szerint az Apple jelentősen átalakítja idén és jövő év elején a Mac-családot, az ugyanis, hogy az M4-es lapka már egy szándékosan MI-re épülő chip lesz, nagy jelentőséggel fog bírni. A jelentés szerint a lapka legalább három különböző kiadásban fog debütálni – ennek megfelelően számíthatunk M4, M4 Pro és M4 Max chipekre is; jövő év első felében azonban minden bizonnyal egy M4 Ultra variánst is bemutathat a vállalat.
Elsőként egy új iMac, a belépőszintű 14 hüvelykes MacBook Pro, valamint a magasabb kategóriás, ugyancsak 14 és 16 hüvelykes MacBook Prók kaphatják meg az új chipet,
a későbbiekben azonban a Mac mini is M4-re frissülhet. Az Apple 2025 folyamán további M4-es Macekkel tervez: ekkor debütálhat az új 13 és 15 hüvelykes MacBook Air, illetve a frissített Mac Studio is. Ezek érkezésére jövő tavasszal érdemes számítani, ezzel azonban nem ér véget a teljes M4-es lapkára való átállás, a nyár folyamán ugyanis még felkerül a boltok polcaira az újratervezett Mac Pro is. Utóbbi két készülékben szinte biztosan az M4 Ultra elnevezésű chip fog ketyegni, néhány bennfentes szerint azonban a Mac Pro egy még ennél is erősebb M4 Extreme lapkát is kaphat. Erről egyelőre túl sokat nem tudni, mindössze a maximálisan támogatott memóriaméret szivároghatott ki, ez az új chip esetében már 512 gigabyte is lehet.
Ahogy arról az Index is beszámolt, az Apple nemrégiben megerősítette, hogy idén június 10. és 14. között rendezik meg a Worldwide Developer Conference-t, vagy röviden csak WWDC-t. Az esemény a vállalat legnagyobb – elsősorban programozóknak készített – programsorozata, számos ingyenes oktatóórával – az átlagfelhasználók számára a legérdekesebb azonban a nyitónapon tartandó Apple Keynote lesz; ugyanis itt leplezi le a vállalat a legújabb szoftveres fejlesztéseit. Idén az iOS 18-on, az iPadOS 18-on, a watchOS 11-en, a macOS 15-ön, valamint a tvOS 18 és a visionOS 2-n lesz a hangsúly, amelyekben mind-mind ott lehet már az Apple-féle MI.
Az iOS 18-ban például nemcsak a felhasználói felület kaphat új kinézetet, hanem most először valódi MI-alapú fejlesztések is érkezhetnek a rendszerbe, ami kimondottan meglepő az Apple részéről – a vállalat ugyanis a múltban kifejezetten eltávolodott az olyan hétköznapivá vált megnevezésektől, mint például a virtuális valóság vagy a mesterséges intelligencia. Az újítások ráadásul, mint írtuk, valószínűleg a macOS-ben is jelen lesznek – ezeket emelheti még magasabb szintre majd az M4-es chip. Arról, hogy pontosan milyen fejlesztéseket is várunk az új iOS-be, ide kattintva olvashat részletesebben.
(Borítókép: Justin Sullivan / Getty Images)