Bár korábban úgy hírlett, hogy teljes egészében saját MI-modellt fejlesztenek, most mégis az kezd bizonyossá válni, hogy az Apple az OpenAI és a ChatGPT segítségével fogja bevezetni az Apple-ökoszisztémába a kőkemény mesterségesintelligencia-alapú fejlesztéseket. Mindezek ellenére az előrejelzések alapján valami olyat rakhat le az asztalra a vállalat, amivel ismét új sztenderdet állíthatnak fel, segítségükkel pedig végleg bekerül az MI a mainstreambe.
Napról napra közelebb kerülünk június 10-hez, ami egyre inkább úgy tűnik, hogy a techvilág számára történelmi jelentőségű nap lesz. Ekkor tartja meg ugyanis az Apple a Worldwide Developer Conference nyitóeseményét, ahol leleplezik az iOS, az iPadOS, a tvOS, a macOS, a watchOS és a visionOS legújabb verzióit, amik mögött már mind ott fog állni a mesterséges intelligencia is. Önmagában ez még nem olyan nagy újdonság, sőt, az Apple kifejezetten későn érkezett meg a buliba; a vállalatot ismerve azonban már most elkönyvelhetjük, hogy MI-alapú fejlesztéseik és megoldásaik új sztenderdet fognak nyitni a techvilágban.
Ahogy arról korábban a Index is beszámolt, néhány hónappal ezelőtt bukkantak fel az első olyan pletykák, hogy az Apple és az OpenAI tárgyalásokat folytat, méghozzá azzal kapcsolatban, hogy utóbbi fejlesztéseit az Apple-ökoszisztémába implementálják. Mindezt akkoriban még csak kétes eredetű források erősítették meg, mostanra azonban egyre biztosabbnak tűnik, hogy az Apple tényleg az OpenAI segítségét kérte az MI-alapú fejlesztéseik felturbózására.
Ezúttal a The Information tett közé egy olyan riportot, melyben több bennfentes forrásra hivatkozva azt állítják, hogy az Apple és az OpenAI körülbelül 2023 közepe, pontosabban a tavalyi WWDC óta működik szorosan együtt – ekkor ejthette meg Sam Altman, az OpenAI vezérigazgatója, és Tim Cook, az Apple vezérigazgatója az első közös találkozót. A lap szerint arról keveset tudni, hogy pontosan miről tárgyaltak, azt azonban majdhogynem biztosan állítják, hogy a találkozó után az Apple mérnökei hozzáférhettek az OpenAI API-hoz belső tesztelés céljából.
A későbbi a tesztekben az Apple mérnökei összekapcsolták a ChatGPT-t a Sirivel, ami lenyűgöző eredményekkel járt, az asszisztens képes volt a szokásosnál összetettebb lekérdezéseket is kezelni, többek között a felhasználók által elmondottak kontextusának jobb megértésével
– állt a jelentésben. Az OpenAI emellett azt is megmutatta az Apple-nek, hogy hogyan tehetik Sirit az API-t használva még érzékenyebbé, természetesebbé, illetve hogy hogyan alakíthatják valós idejű fordítógéppé. Az tehát már szinte borítékolható, hogy Siri az OpenAI-nak köszönhetően lesz majd okosabb, arról azonban már nem szólt a jelentés, hogy az iOS 18-ba, az iPadOS 18-ba, a tvOS 18-ba, a macOS 15-be, a watchOS 11-be és a visionOS 2-be érkező egyéb MI-alapú fejlesztések mögött is a vállalat áll majd, vagy a Siritől eltérő esetekben már saját megoldásaira támaszkodik az Apple.
Ugyancsak kérdéses, hogy az együttműködés miben térül meg az OpenAI számára. Egyelőre ugyanis csak arról olvasni, hogy a vállalat hogyan segíti majd az Apple-t – arról azonban már nem szól a fáma, hogy az Apple miben segít az MI-vállalatnak. Ahogy arról korábban már mi is beszámoltunk, az OpenAI-nak a Microsofttal is van egy hasonló megállapodása – a Copilot alapját képző MI-modellt Sam Altman cége szolgáltatja, amiért cserében az OpenAI használhatja a Microsoft szervereit.
És ha már a Microsoftnál tartunk: a redmondiak nagyon nem örülnek a két vállalat szövetségének. A jelentés szerint Altman nemrégiben találkozott a Microsoft vezérigazgatójával, Satya Nadellával, hogy megvitassák a redmondiak aggályait, azt azonban nem tudni, hogy mi lett a tárgyalások végkimenetele. A Microsoft például aggódik a szerverek iránti igény kezelése miatt, az ugyanis várhatóan növekedni fog az OpenAI részéről, amennyiben tényleg ők fognak a Siri új generációja mögött állni.
A Microsoft emellett részesedést kért az OpenAI jövőbeli nyereségéből, cserébe azért, hogy 13 milliárd dollárt fektetett be a startupba.
Érdekesség, hogy a dokumentumok alapján 2023-ban az Apple a Google-lel is megpróbált egyezséget kötni, aminek alapja a Gemini elnevezésű MI-modell lett volna, a vállalat azonban az utolsó pillanatban mégis az OpenAI mellett tette le a voksát. Arra, hogy egyszer s mindenkorra kiderüljön, hogy mivel készül a vállalat, már nem is kell olyan sokat várni – ahogy korábban említettük, a WWDC24 első eseményét magyarországi idő szerint június 10-én, este hét órakor fogja élőben közvetíteni az Apple, egyenesen a vállalat főhadiszállásáról, az Apple Parkból.