Index Vakbarát Hírportál

Aggasztó újítást vezetett be a Google

2024. június 1., szombat 12:33

Bár a Google már jó néhány hónapja teszteli a reklámok elhelyezését az organikus találatok között vagy éppen a kiemelt kivonatok alatti részeken, egy hivatalos dokumentum szerint a módszer kilépett a tesztfázisból, és mostanra bevett szokássá vált. Bár a gyakoriságokat illetően inkább még mindig tesztfázisnak foghatjuk fel a dolgot, de egyértelmű, hogy a helyzet innentől már csak romlani fog.

A Google már majdnem egy éve diszkréten keveri a hirdetéseket az organikus találatok közé, és nemrég egy dokumentációs frissítéssel tette ezt hivatalossá. A Google arra ösztönzi a felhasználókat, hogy kattintsanak a szponzorált hirdetésekre, de ez nem mehet a felhasználói élmény rovására – írja a Search Engine Journal.

Úgy tűnik, hogy a keresés ezen aspektusa – mármint az élmény – az elmúlt években csorbát szenvedett, és a Google olyan tevékenységeket folytatott, amelyek negatívan hatottak a felhasználókra.

A keresőmotor-felhasználók megszokták, hogy a hirdetések a találati lista tetején vagy alján helyezkednek el, maga az oldal pedig vagy tisztán organikus találatokból áll, vagy a hirdetések között vannak elhelyezve az organikus találatok. Ez mostanra megváltozott.

A Google dokumentációjában nemrég történt egy változás, amely szerint:

Bizonyos lekérdezéseknél a legjobb hirdetések a legjobb organikus találatok alatt jelenhetnek meg

– írja a dokumentum, részletezve, hogy a tophirdetések elhelyezése dinamikus, és változhat. Vizsgáljuk meg egy kicsit ezt a változást és annak a felhasználókra és a szerves keresési eredményekre gyakorolt hatását.

A változások idővonala

A változtatást megelőzően a Google tíz hónapon keresztül tesztelte a szponzorált hirdetések keveredését az organikus listákon belül, különböző kapacitásokban.

Íme a hivatalos bevezetést megelőző változások idővonala:

Különböző típusú elhelyezések

Most, hogy a Google már két hónapja keveri a szponzorált hirdetéseket az organikus találatok közé, jobban megérthetjük a változás mértékét és a szponzorált hirdetések megjelenési módját. Két gyakori helyzet van, amikor a Google hirdetéseket jelenít meg az organikus listákon belül: szerves eredményekkel keverve vagy a kiemelt kivonatok alatt.

Mindkettőt lehet rossz felhasználói élményként érzékelni, de főleg a másodikat, tekintve, hogy a kiemelt kivonatok általában akkor jelennek meg, ha a lekérdezésre adott válasz az oldal rövid leírásával megmagyarázható lenne.

Mik a Google szándékai?

Az előző szakaszban ismertetett helyzetek mindegyike másképp is értelmezhető.

Az első helyzet (az organikus találatokon belül vegyesen) elég egyértelmű a Google szándékait illetően: a hirdetésekre való több kattintás ösztönzése és a felhasználók rászoktatása a hirdetéseknek a lista tetején való megjelenésére. Így viszont a felhasználók könnyen összetéveszthetik a hirdetéseket az organikus listákkal.

Ezzel szemben a második helyzetet a kiemelt kivonatokkal másképp is fel lehet fogni. Míg asztali gépen a hirdetések továbbra is megjelennek az ablakban, a felhasználó keresésére adott válasz a keresési eredmények tetején jelenik meg anélkül, hogy a hirdetések útban lennének.

Nem biztos, hogy ez rossz lenne a felhasználók vagy a SEO szempontjából, mivel a Google az organikus listázást láthatóbbá teszi ezekben az esetekben.

Nyilvánvaló, hogy a Google-nek a hirdetések elhelyezésének megváltoztatásával a hirdetési bevételek növelése a célja. Bár minden bizonnyal mindkét oldalról lehet érveket felhozni ezzel a változtatással kapcsolatban, az eredmény eddig mindkét nézőpontból meglehetősen semleges.

Az organikus találatokkal kevert hirdetések még mindig kivételesen ritkák, de a kiemelt kivonatok alatti elhelyezések egyre gyakoribbak, és ennek van néhány egyértelmű előnye.

Végső gondolatok

Összességében a Google jelenlegi működése alapján nem aggasztó különösebben a cég ezen hirdetéselhelyezési szabályainak változtatása. Bár a Google dokumentációjának frissítése alapján a változás hivatalos, mégis inkább tesztként működik, ahol a hirdetések az esetek túlnyomó többségében továbbra is a normál pozíciókban jelennek meg.

A változás a Google felhasználói és a SEO szempontjából inkább semlegesnek fogható fel, a hirdetések legtöbbször keverednek az organikus listázásokkal, aki pedig nem akar rákattintani, az egyszerűen továbbgörget – már ha felismeri, hogy mi a reklám.

A Google hirdetési tesztelése nemrégiben visszatért a „hirdetés” címkézés használatához a „szponzorált” helyett mobilon is, ami az elmúlt pár évben változott csak meg, előtte megszokott volt. Minden bizonnyal számíthatunk arra, hogy az ilyen típusú tesztek a jövőben is folytatódnak majd, hiszen a bevételt valahogy mégiscsak meg kell termelni a nap végén.

Rovatok