Balatonfüreden rendezték meg pénteken az I. Hazai Űrkongresszust, amelyen részt vett Fábián Gergely, a Nemzetgazdasági Minisztérium iparpolitikáért és technológiáért felelős államtitkára. Üzletfejlesztési és partnerségi tapasztalatcsere valamint Magyarország űripari tevékenységének bemutatása zajlott.
Mióta Magyarország csatlakozott az Európai Űrügynökséghez (ESA), jelentősen bővültek a hazai űrtevékenység anyagi forrásai, az ESA felzárkóztatást segítő programja keretében pedig jelentősen növekedett a hazai közreműködők részvétele az európai programokban.
Stratégiai cél a nemzetközi kapcsolataink szélesítése az űriparban is, ezért egyre több ESA programba kívánunk bekapcsolódni
– mondta az államtitkár.
A közlemény szerint a pénteki konferencia jó alkalmat kínált a résztvevők számára üzletfejlesztési és partnerségi tapasztalatcserére és űripari tevékenységük bemutatására is.
A szakmai előadások mellett minden korosztály számára változatos programokkal készültek a szervezők, így például kolonizációs növény kóstoló, óriás térkép bemutató és VR programok is színesítették a konferenciát. Jelen volt Farkas Bertalan, Magyarország első űrhajósa valamint a következő magyar űrhajós Kapu Tibor kutatóűrhajós és a tartalékos kutatóűrhajós, Cserényi Gyula is.
Fábián Gergely felkérte a hazai űripari szereplőket, hogy vegyenek részt a minisztérium által indított űripari konzultációban, amely segíteni fogja a felelős minisztériumok munkáját a követendő stratégiák kidolgozásában valamint a szektor fejlesztésében.
Mint arról beszámoltunk, május végén rendkívüli bejelentést tett Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter: kiválasztották a Magyar Űrhajós Program (Hunor) két jelöltjét. Kapu Tibor és Cserényi Gyula űrhajós kiképzése az Egyesült Államokban folytatódik.
Ferencz Orsolya korábban arról beszélt, hogy a kiválasztott két űrhajós kiképzése az Egyesült Államokban folytatódik. Azt, hogy min ment keresztül a négy űrhajósjelölt a kiválasztási folyamatban, ebben a cikkünkben foglaltuk össze.
Az Index korábban két páros interjút készített a négy űrhajósjelölttel, akik elsőként itt nyilatkoztak arról, hogyan választották őket ki az űrhajósprogramba, beszéltek az előttük álló kiképzésről, valamint hogy milyen szerepük lehet a magyaroknak az űriparban. A páros interjúkat itt olvashatják: elsőként Cserényi Gyulával és Szakály Andrással beszélgettünk, másodjára Kapu Tibort és Schlégl Ádámot faggattuk.