A NASA által közzétett videóban a Föld atmoszférájában a szelek által szállított szén-dioxidot, valamint azok forrását láthatjuk, segítségével pedig könnyebben megérthetjük a gáz bolygónkra gyakorolt hatását.
Elképesztően érdekes felvételeket tett közzé a NASA, amelyen a Föld atmoszférájában látható szén-dioxid mozgását láthatjuk 2020 januárja és márciusa között. A magas felbontású modell annyira részletes, hogy az egyes erőműveket és tüzeket közelről is meg tudjuk nézni.
Lesley Ott, a NASA klímatudósa szerint a felvételek remekül megmutatják, hogy mennyire összetett rendszer a szél által szállított szén-dioxid. A felvételeket azért készítették el, hogy jobban lássák a gáz koncentrációját, valamint meg tudják vizsgálni annak hatását a bolygóra.
A szén-dioxid Kínában, az Egyesült Államokban és Ázsia déli részén főként erőművekből, gyárakból és egyéb ipari létesítményekből érkezik, míg Afrikában és Dél-Amerikában inkább az irányított, mezőgazdasági erdőtüzekből.
A térkép pulzáló hatása a Föld nap-éjszaka ciklusa miatt van, ugyanis a tüzek nappal erősebbek lesznek, míg holdvilágnál elalszanak. Emellett a fák hatása is jól látszik a térképen, amelyek a szén-dioxidot oxigénné alakítják, valamint az óceánok és maga a talaj nagyjából az 50 százalékát vonja ki a gáznak.
A felvétel azért fontos, mert a klímaváltozással nem tudunk elbánni anélkül, hogy szembenéznénk az általunk kibocsátott szén-dioxiddal
– mondta Ott. A hőtartó gáz a Föld felmelegedésének fő oka. 2023-ban a valaha mért legforróbb évet éltük át, azonban az előző évek sem maradtak el sokkal. Ennek ellenére a szén-dioxid egyáltalán nem káros a levegő minőségére, sőt szükséges a földi élethez, hisz annak melegre van szüksége. Viszont ha túl sok kerül a gázból az atmoszférába, akkor a bolygó túl gyorsan melegszik. A NASA mérései alapján 1750-hez képest majdnem megduplázódott a szén-dioxid koncentrációja a levegőben.