Egy brit tudós szerint az interneten megosztott képek tárolása nagyon veszélyes a környezetre, elmondása alapján tudatossággal lehetne csökkenteni az internetezés karbonlábnyomát.
Sokkal veszélyesebbek lehetnek a mémek, mint gondoltuk volna – állítja Ian Hodgkinson, a Loughborough egyetem professzora. A tudós azt vizsgálta, hogy milyen hatással van az úgynevezett „sötét adat”, vagyis a felhőkben tárolt, ám egyáltalán nem használt adat a környezetre.
A különböző szervercenterekben tárolt adatok nagyjából 68 százaléka ilyen sötét adat, ami gyakorlatilag egy használat után egy tárolóra kerül, amelyről aztán sosem töltik le vagy küldik át újra – legyen szó a kedvenc macskás videónkról vagy internetes mémekről. Ezen adatok tárolása természetesen energiába, azaz áramba kerül. Nem sokba, de a világháló forgalmát figyelembe véve elég hamar összeadódnak a mikroméretű karbonlábnyomok.
Arra jöttünk rá, hogy még mindig sokan azt gondolják, hogy az adatok nem környezetszennyezők. Azonban minden kép, Instagram-poszt vagy bármi hasonló hozzájárul az üvegházhatású gázok termelődéséhez
– mondta Hodgkinson a The Guardiannek.
Ő is kiemelte, hogy egy kép nem hoz globális katasztrófát, azonban érdemes átnézni, hogy csak a saját telefonunkon mennyi képet tárolunk, amelyet elküldtünk valakinek. Ezek közül sokat felhőben tárolunk, az adatcenterek pedig rengeteg energiát fogyasztanak, valamint hőt és zajt termelnek.
Egyes projekciók szerint az ilyen létesítmények tehetik ki Nagy-Britannia áramfogyasztásának 6 százalékát.
A professzor elmondta, hogy a legegyszerűbb módja az ilyen típusú karbonlábnyom csökkentésének az, hogy nem küldünk annyi fölösleges emailt. „Egy ilyen üzenet nagyjából 4 gramm szénnek felel meg” mondta. Szóval a válasz tényleg abban rejlik, hogy tudatosan használjuk ezeket a szolgáltatásokat, valamint töröljük a fölösleges képeket a tárhelyeinkről.
A felhőszolgáltatóknak persze ez nem érdeke, hisz minél több adatot tárolunk, annál nagyobb tárhelyre van szükségünk, ami pedig többe kerül, mint az ingyenes vagy kisebb csomagok.