Egy friss kutatás szerint az elmélyültebb tartalomfogyasztás jobban űzi az unalmat, mint ahogyan azt a rövid videók váltogatásától várnánk. Egy felmérés arra kereste a választ, hogy megtalálhatjuk-e a nyugalmat a változatosabb tartalomfogyasztással, azonban a vezető szerző szerint különbség van a lekötöttségünk mértéke és az az iránti vágyunk csillapítási módja között.
Az online videók görgetése növeli az unalom érzését – számolt be róla a The Guardian egy új kutatásra hivatkozva. Az unalom érzése a figyelemhez kapcsolódik, így a tartalomváltás vagy az előre-hátra ugrás unalmasabbnak tűnik, mint egy videó megtekintése.
Katy Tam, a Scarborough-i Torontói Egyetem munkatársa, a kutatás vezető szerzője szerint az érzés szorosan összefügg a figyelemmel. „Akkor érzünk unalmat, amikor különbség van aközött, hogy mennyire vagyunk lekötve, és mennyire szeretnénk lekötve lenni” – jelentette ki a szakember.
A kutatók hét kísérletet végeztek összesen több mint 1200 résztvevő bevonásával. Az eredményekből az látszott, hogy bár az unalom enyhítése az emberek számára a közösségi média vagy az okostelefonok használatának egyik hajtóereje, az ilyen technológiák használata csak rontja az érzés erősségét.
A kutatás vezető szerzője kijelentette, hogy
amikor az emberek folyamatosan váltogatják a videókat, egyre kevésbé kötődnek azokhoz, és valami érdekesebbet keresnek. Ez az unalom érzésének fokozódásához vezethet.
„Feltételeztük, hogy a különböző korú embereknek eltérő szokásaik lehetnek a videónézés és a váltás terén” – mondta. „Az, hogy az emberek hogyan fogyasztják a videókat, és ez hogyan befolyásolja az unalmat, az életkor és a digitális médiaszokások alapján változhat, de ennek feltárásához további kutatásokra van szükség” – tette hozzá.
„Kutatásunk azt mutatja, hogy miközben az emberek az unalom elkerülése érdekében gyorsított előretekerést vagy kihagyást végeznek a videókon, ez a viselkedés valójában még inkább unalmassá teheti azokat” – mondta. „Ahogyan a moziban is fizetünk a magával ragadó élményért, az élvezet gyakran abból fakad, ha elmerülünk a videókban, ahelyett, hogy végiglapoznánk őket” – fejtette ki véleményét a szakember.