A festékekben és különböző szerkezetekben előforduló anyag leginkább a levegővel és füsttel jut a szervezetbe.
A szervezetbe jutó kadmiummal egyenes arányban romlanak a gondolkodási képességek és emlékezet – derül ki az Amerikai Neurológiai Akadémia tudományos folyóiratában megjelent kutatásból. A kadmium egy mérgező nehézfém, amely jelen van a levegőben, talajban, élelmiszerben és ivóvízben.
A Columbia Egyetem kutatásában 2172 főből álló csoportot vizsgáltak 10 éven keresztül. Az átlagéletkor 64 év volt. A kutatók vizeletmintán ellenőrizték a résztvevők kadmiumszintjét, majd memóriafeladatokat végeztettek velük.
A SciTechDaily beszámolója szerint a magas kadmiumszint 9,2 százalékban esett egybe az emlékezet gyengeségével, a kiváló emlékezet pedig 6,7 százalék összefüggést mutatott az alacsony kadmiumszinttel. A kutatás jelentős eltérést mutatott az európai és afrikai származásúak között a nehézfémtől függetlenül – a kutatók ezt vizsgálva megállapították, hogy a fehérek a vizsgálat ideje alatt közel háromszor annyi cigarettát szívtak.
A kadmiumot festékekben, akkumulátorokban és napelemekben használják. Ipari és mezőgazdasági tevékenységgel kerül a levegőbe. Szennyezett levegővel, dohányfüsttel vagy élelmiszerrel kerülhet az emberi szervezetbe. A kutatók jelezték, hogy az anyag szerepét az egyre elterjedtebb demenciával járó betegségek miatt szerették volna tisztázni.
A vizsgálat annyiban korlátozott volt, hogy a vizelet kadmiumszintjét csak a kutatás kezdetén ellenőrizték – az eredmény viszont igazolja, hogy egy alaposabb kutatás is indokolt lehet.