Index Vakbarát Hírportál

A gombák által vezérelt robotoké lehet a jövő, avagy fejlődik a biohibrid

2024. szeptember 7., szombat 20:16

Amerikai és olaszországi kutatók csapata egy olyan robot-gomba biohibridet hozott létre, amely a gomba elektromos jeleit használja a szerkezet mozgásához és vezérléséhez. A csapat szerint ez a fejlesztés a robotika új korszakát jelenti, hiszen az élő szervezet reagál minden behatásra, így a környezettől válik függővé, hogy mit tesz majd a robot.

A mérnökök egy új típusú robotot hoztak létre, amely élő gombákat helyez a vezérlés mögé. A biohibrid robot egy ehető gombafajta, a király trombitagomba elektromos jeleit használja a mozgáshoz és a környezetének érzékeléséhez. Az amerikai Cornell Egyetem és az olaszországi Firenzei Egyetem interdiszciplináris [több tudományt, szakterületet érintő – a szerk.] csapata által kifejlesztett gép az élő robotika új korszakát jelentheti – adta hírül az Independent.

Az élő rendszerek reagálnak az érintésre, reagálnak a fényre, reagálnak a hőre, jelekre, de reagálnak még néhány ismeretlen dologra is

– mondta Anand Mishra, a Cornell Organic Robotics Lab munkatársa. „Ezért gondoltuk, hogy oké, ha a jövő robotjait akarnánk megépíteni, hogyan tudnánk váratlan környezetben működtetni őket? Kiaknázhatjuk ezeket az élő rendszereket, és bármilyen ismeretlen behatás érkezik, a robot reagálni fog rá” – tette hozzá.

A különböző behatások, mint például az ultraibolya fény, különböző eredményeket idéznek elő a robot mozgásában. Az egyik gombavezérlésű robotról készült videón látható, amint robotlábainak pumpálásával lassan lépked, egy másik biohibrid robot pedig kerekes rendszert használ a mozgáshoz.

A robotika jövője?

A mobilitás kombinálása a gombák kémiai és biológiai jelek érzékelésére való képességével a kutatók szerint számos alkalmazásban hasznosnak bizonyulhat.

Azzal, hogy micéliumot [egy gomba vagy baktérium fonalszerű sejtje – a szerk.] növesztettünk a robot elektronikájába, lehetővé tettük, hogy a biohibrid gép érzékelje a környezetet, és reagáljon is rá

– mondta Rob Shepherd, a Cornell gépész- és űrmérnöki karának professzora. „A jövőbeli robotok potenciálja lehet, hogy érzékeljék a talaj kémhatását, és eldöntsék, mikor kell például több műtrágyát adni, talán enyhítve ezzel a mezőgazdaság olyan utóhatásait, mint a káros algavirágzás” – egészítette ki.

Nem ez az első alkalom, hogy élő szervezetet helyeznek egy robot testébe, bár a gombák használata jelentős áttörést jelenthet a biohibrid robotika területén, mivel képesek növekedni és túlélni zord körülmények között is.

Korábbi kísérletek alatt többek között egy Lego-robotba helyezett mesterséges féreg agyát használták, amely képes volt rekonstruálni a lény mozgását és szándékait.

Az év elején a Massachusetts Institute of Technology (MIT) kutatói olyan gépet hoztak létre, amelyet élő izomszövettel integráltak, hogy érzékelje a környezetét, és alkalmazkodjon ahhoz.

Rovatok