Index Vakbarát Hírportál

Olvad a Világvége-gleccser, katasztrofális következményekre figyelmeztetnek a tudósok

2024. szeptember 21., szombat 06:46

A Thwaites-gleccser már hosszú ideje olvad, azonban ha bekövetkezik az elpusztulása, annak katasztrofális következményei lehetnek. A kutatók új felfedezéseket tettek annak megértése érdekében, hogy miért veszít ilyen ütemben jeget a képződmény, ám arra nem jöttek rá, hogyan lehet megállítani a csökkenését.

Sarkvidéki kutatók nemrég víz alatti robotokat küldtek a Thwaites-gleccser alá, hogy megvizsgálják, hogy áll a „Világvége-gleccsernek” keresztelt jéghegy olvadása – és nem szolgáltak jó hírekkel.

A 2018 óta tartó felmérések során folyamatosan figyelemmel kísérték a Thwaitest, a hat év alatt azonban folyamatosan gyorsult az ütem, amelyben jeget vesztett az „Antarktisz dugója”.

Elmondásuk szerint a Thwaites-gleccser kétszáz éven belül teljesen összeomolhat, ami alapjaiban változtatná meg a világot.

A jéghegy elegendő vizet tárol ahhoz, hogy hatvan centivel megemelje a föld óceánjainak szintjét, viszont ez a képződmény tartja vissza a Déli-sark jégmezőit, amelyek ha megindulnak, akár 3 méterrel is magasabbá tehetik a globális vízállást. Ez a mértékű növekedés már több nagyvárost maga alá temetne, többek között Londont, Miamit és Bangladest, valamint rengeteg csendes-óceáni szigetet is veszélyeztetne.

A kutatók már régóta tudják, hogy a  Thwaites veszélyeztetett, azonban eddig nem tudták, hogy ilyen rossz a helyzet. Mikor egy Icefinnek keresztelt tengeralatti drónt küldtek arra a pontra, ahol a gleccser elválik a talajtól, és a jég lebegni kezd, azt észlelték, hogy különböző repedésekből és jéglépcsőkön át relatíve meleg tengervíz ömlik a jéghegyre. Ez nagyban meggyorsítja az olvadást, így akár a 23. századra teljesen eltűnhet a képződmény.

Egy, az apály-dagály ciklust figyelő műholdas és GPS-es mérés során azt fedezték fel, hogy a tenger mozgása majdnem 10 kilométerrel a jégsapkák alatt szintén meleg tengervizet tolt a  Thwaites alá, ami szintén rohamosan gyorsítja annak elpusztulását.

A tudósok ráadásul attól tartanak, hogy az olvadás visszafordíthatatlan, még akkor is, ha globálisan leállunk a fosszilis üzemanyagok használatával. Bár még kutatják a lehetőségeket, egyelőre nagyon bizonytalan a jövő – írja a CNN.

Rovatok