Az orosz céget az amerikai kormány az Ukrajnában zajló háború miatt tiltotta ki az országból, a kivonulás közben viszont furcsa dologra lettek figyelmesek a felhasználók. A Kaspersky programjai ugyanis maguktól tűnnek el a gépekről, a helyüket pedig az ügyfeleket ismeretlen összegért felvásároló Pango UltraAV vírusirtója veszi át.
Maguktól törlődnek a Kaspersky vírusirtók az Egyesült Államokban található gépekről – a helyüket pedig egy olyan program vette át, amely egyezségre lépett az amerikai kormánnyal. Ahogy mi is megírtuk, először a Biden-adminisztráció úgy döntött, hogy a Kaspersky nem adhatja el szoftvereit új felhasználóknak az Államokban, szeptembertől viszont semmilyen szolgáltatásuk nem lehet amerikai földön az orosz–ukrán háború miatt bevezetett orosz szankciók részeként.
Az IT-cég még nyáron elkezdte a kivonulást, viszont azt ígérte, hogy fél évig ingyen adja a vírusirtóját az eddigi előfizetőknek – és azoknak, akik letöltötték az oldalukról, ugyanis a Kasperskynek nem azt tiltották meg, hogy védőszoftvert forgalmazzanak, hanem azt, hogy értékesítsenek ilyen programokat.
Most azonban vége a dalnak, ugyanis az orosz cég vírusirtói maguktól tűnnek el az amerikai felhasználók gépeiről, helyüket pedig az UltraAV és az Ultra VPN programok vették át, amelyek a Pango kiberbiztonsági cég termékei.
A Pango nemrég kötött megállapodást az amerikai kormánnyal a Kaspersky ügyfeleinek megvásárlásáról. A tranzakció pénzbeli értékét nem közölték.
Ahogy a hvg írja, a Redditen több érintett felhasználó jelentette az esetet, valamint azt, hogy az UltraAV engedély nélkül törölt addig teljesen jól működő programokat a számítógépéről, mert vírusnak érzékelte őket. Egy Redditor arról írt, hogy az Ultrának beállításai sincsenek, ahol esetleg kivételként lehetne nevesíteni az egyébként ártalmatlan szoftvereket.
A Pango indirekten nem is tagadta a tényt, ugyanis a webhelyükön megjelent egy új aloldal, amely üdvözli a Kaspersky egykori ügyfeleit. A lap szerint az UltraAV funkciói között szerepel a rosszindulatú programok elleni védelem, a nulladik napi fenyegetésészlelés, az alkalmazásvezérlés, jelszókezelő, a zsarolóvírusok elleni védelem, USB-védelem és az adathalászat elleni védelem, míg a VPN-nel más úton is tudunk csatlakozni a világhálóhoz.
A gond csak az, hogy ezt a felhasználók nem kérték, és nem tudnak ellene tenni. Az UltraAV-t letörölni is nehéz, ha valaki egy másik vírusirtót szeretne helyette, a Redditen arról írtak, hogy csak speciális törlőprogramokkal lehet eltávolítani. A Pango viszont pozitívumként kezeli azt, hogy a felhasználók figyelmeztetése nélkül kerül a szoftverük a gépekre, Neill Feather, a cég vezérigazgatója azt mondta, hogy „az ügyfeleknek nincsen szükségük semmilyen intézkedésre”.