Index Vakbarát Hírportál

Felcsillant egy új reménysugár a veseátültetésre várakozók számára

2024. október 27., vasárnap 14:33

A veseelégtelenségben szenvedő betegek számára hozhat minőségi és élhetőbb életet az a szoftver, amelyet az Óbudai Egyetem, a HUN-REN Közgazdaság- és Regionális Tudományi Kutatóközpont (KRTK), valamint portugál és skót kutatók együttműködése révén fejlesztettek ki. A veseátültetést hozzáférhetőbbé tévő innováció forgalmazása, licencelése és alkalmazásának elterjesztése érdekében egy nonprofit céget is alapítottak.

A HUN-REN Közgazdaság- és Regionális Tudományi Kutatóközpont, az Óbudai Egyetem, a Glasgow University és az INESC TEC Porto kutatói két ütemben fejlesztették ki azt a szoftvert, amely cserekörök révén segít megfelelő élő donort találni a vesecsereprogramokba regisztrált azon betegeknek, akik immunológiai inkompatibilitás (vagy más egészségügyi szempont, például nagy korkülönbség) miatt nem kaphatnak vesét saját élő donorjaiktól – derült ki a HUN-REN Központ sajtóközleményéből.

Az újonnan létrejött nonprofit vállalat célja, hogy kedvezőbb megoldást nyújtson a veseelégtelenségben szenvedőknek, és orvosolja a transzplantációkhoz szükséges élő donorok akut hiányát.

Ezáltal sokkal jobb túlélési esélyt és minőségibb életet biztosíthat számukra. A KEPsoft elnevezésű szoftvert olyan szervezetek használják, amelyek saját országaikon belül működtetnek vesecsereprogramokat azzal a céllal, hogy a lakosság körében optimalizálják az egymással kompatibilis donorok számát, és hogy a lehető legtöbb vesebeteg kaphasson számukra kompatibilis élő donort.

Budapesti kollégáimmal 2016 óta veszünk részt vesecserével kapcsolatos európai kutatási együttműködésben, valamint a szoftvernek a főleg spanyol és hazai igényekre való szabásában. Nagy örömmel és büszkeséggel tölt el bennünket, hogy munkánk hatalmas segítséget nyújthat a transzplantációra váró betegek számára. A következő években a KEPsoft Collaborative akár több száz életet is megmenthet Európában és azon kívül is, ráadásul mindezt fenntartható módon

– mondta Biró Péter, a HUN-REN KRTK KTI Mechanizmustervezés Lendület kutatócsoportjának vezetője.

A közös munkában részt vesz az Óbudai Egyetem is, amely kiemelten foglalkozik kiberorvosi és orvostechnológiai rendszerek fejlesztésével. „A KEPsoft nemzetközi együttműködés egy olyan kiváló példája a hatékony és gyakorlati K+F+I tevékenységnek, amelynél a betegek állnak a középpontban. A kifejlesztett orvostechnológiai szoftver valós segítséget nyújt a betegek és a szakellátásban részt vevők számára. Ugyanakkor nemzetközi szintű megoldást is biztosít, amelyre partnereinkkel együtt közös szellemi tulajdont is tudtunk alapítani. Az Óbudai Egyetem célja, hogy elősegítse a KEPsoft közösség növekedését Közép-Európában és világszerte” – emelte ki Fleiner Rita, az egyetem KEPsoft szoftverfejlesztési csapatának vezetője.

A megfelelő donorpárok

Biró Péter, a HUN-REN KRTK KTI Mechanizmustervezés Lendület kutatócsoportjának vezetője az InfoRádióban elmondta, hogy ez a program azoknak segít elsősorban, akiknél a dialízis nem jelent megoldást.

A halottdonációs programok résztvevőinek nagyon sokat – Magyarországon átlagosan öt-hat évet – kell várniuk a transzplantációra, emiatt a nyugati országokban inkább az élő donoros átültetés került előtérbe az utóbbi években

– mondta. Az élő donoros transzplantációhoz viszont egy olyan rokon kellett eddig, akinek egyezik a vércsoportja, és hajlandó felajánlani az egyik veséjét, illetve különböző immunológiai problémák sem jelentenek gondot. Ha viszont mégis azt jelentene, akkor a vesecsereprogramba kell regisztrálni, ami külföldön már évek, akár évtizedek óta elérhető, Magyarországon viszont csak most indul.

Az algoritmus és az optimalizáció arra szolgál, hogy ha adott esetben jelentkezik 100–200 beteg-donor pár, akkor a szoftver segítségével csereköröket tudunk keresni, illetve találni. A kettes köz például azt jelenti, hogy az egyik beteg az ő hozzátartozóját elcseréli egy másik beteggel, és így végül mind a két beteg kompatibilis donort kap

– magyarázta a kutató, aki a program 2007-es indulásakor az Egyesült Királyságban dolgozott. 

Az új szoftver mindig az optimális megoldásra tesz javaslatot, így még több beteg kaphat vesét rövid időn belül, illetve a párosítás minőségét is biztosítja – tette hozzá Biró. „Ezzel pedig a beépített vese hosszabb ideig fog jól működni” – bizakodott a kutató, hozzátéve, hogy az a lehetőség is fennáll, hogy „hazánk programja más országokéhoz csatlakozzon a jövőben, ami még több élet megmentéséhez vezethet”.

Rovatok