December 5-től megcsodálható New Yorkban a világ eddig ismert legrégebbi Tízparancsolat kőtáblája, amelyet a Sotheby’s aukciósház árverésre bocsát. A kőbe vésett húsz sornyi szöveg szorosan követi a keresztény és a zsidó hagyományokban egyaránt ismert bibliai verseket, azonban a tudósok találtak valami furcsaságot is.
Decemberben a világhírű, 1744-ben alapított New York-i Sotheby’s aukciósház árverésre bocsátja a Tízparancsolat legrégebbi feliratos kőtábláját. A késő bizánci korból származó műtárgy körülbelül 1500 éves, és az egyetlen teljes Tízparancsolat-tábla, amely ebből a korai korszakból még fennmaradt. December 18-án egy tételben értékesítik – közölte weboldalán a Sotheby’s aukciósház.
A tábla december 5-étől lesz látható a Sotheby’s New York-i áruházában. Richard Austin, a Sotheby’s könyvek és kéziratok globális vezetője szerint a tábla nemcsak egy rendkívül fontos történelmi lelet, hanem kézzelfogható kapcsolat a nyugati civilizációt formáló hitvilághoz. „A kulturális örökség e közös darabjával találkozni annyi, mint évezredeken át utazni, és kapcsolatba kerülni kultúrákkal és hitekkel, amelyekről az emberiség egyik legkorábbi és legmaradandóbb erkölcsi kódexe mesél” – véli Austin.
A több mint 52 kilogramm súlyú és 0,6 méter magas, paleo-héber írással elkészített márványtáblát 1913-ban tárták fel vasúti ásatások elvégzésekor Izrael déli partvidékén, korai zsinagógák, mecsetek és templomok közelében. A felfedezés jelentőségét évtizedekig nem ismerték fel, a kőtábla csaknem harminc éven át egy helyi ház bejáratának burkolóköveként szolgált, kitéve a gyalogosforgalomnak.
A táblát 1943-ban eladták egy tudósnak, aki rájött, hogy egy fontos szamaritánus dekalógusról van szó, ami számos hitben központi szerepet játszó isteni előírásokat tartalmaz, és amit eredetileg egy zsinagógában vagy egy otthonban helyezhettek el. A tábla korabeli helyszíne valószínűleg a Kr. u. 400–600 közötti római inváziók, vagy a későbbi, 11. századi keresztes hadjáratok alatt semmisült meg.
A kőbe vésett húsz sornyi szöveg szorosan követi a keresztény és a zsidó hagyományokban egyaránt ismert bibliai verseket. Ez a tábla azonban csak kilenc parancsolatot tartalmaz a Kivonulás könyvében találhatók közül, kihagyva a „Ne vedd hiába az Úr nevét” felszólítást, ugyanakkor egy új utasítást is tartalmaz: a Gerizim-hegyen, a szamaritánusok sajátos szent helyén való imádkozást.
A Sínai-hegyen Istentől adott parancsok a valláserkölcsi élet örök érvényű alaptörvényei (Kiv 20). Az embernek Isten és embertársai iránti kötelességeit összegzi.