Sárga kristályok tárultak fel a jelentéktelen kő belsejében.
A Mars felszínének színe többnyire vörösesbarnás árnyalatokból áll, a talajt borító kövek is viszonylag egyformák. Ezért jelentettek különleges meglepetést azok a sárga kristályok, amelyek akkor tárultak fel, amikor az amerikai Curiosity Mars-járó áthajtott egy kövön. A többihez hasonló kő összetört a szerkezet 900 kilós súlya alatt, és mint kiderült, kénkő, korszerű kifejezéssel terméskén volt – írja a Science Alert.
A kén elég gyakori anyag a Marson, de ez az első alkalom, hogy elemi formájában találkoznak vele. A Gediz Vallis csatornának nevezett terület, amelyet a Curiosity épp felderít, ráadásul tele van hasonló kövekkel – tehát bizonyos környékeken kifejezetten gyakori lehet.
Elemi kénből álló kénes kőzetekből álló mezőt találni olyan, mintha oázist találnánk a sivatagban
– kommentálta a felfedezést Ashwin Vasavada, a NASA JPL munkatársa. „Nem kellene itt lennie, szóval most meg kell magyarázni. Az ilyen különös és váratlan felfedezések miatt izgalmas a bolygókutatás” – tette hozzá.
A szulfátok vízben más anyagokkal keveredve jönnek létre, miután a víz elpárolog, a kristályok összetétele ezért sokat elárulhat a marsi víz történetéről. Ez azért fontos, mert a Mars geológiai történetéről nagyon keveset tudunk, és a terméskén jelenléte arra utal, hogy viszonylag jelentős mozzanatokkal nem vagyunk még tisztában.
A Curiosity Mars-járó 2012 augusztusában érkezett a Marsra. Kétéves tudományos küldetését határozatlan időre meghosszabbították. Több mint tizenkét éve dolgozik, és közben 32 kilométert tett meg a bolygó felszínén.
A kén két esszenciális aminosav részeként (és így a fehérjék részeként) az élet létrejöttéhez elengedhetetlen elem. A vörös bolygón egyelőre nem találtuk meg az élet közvetlen bizonyítékát, viszont számos előfeltételét már sikerült kimutatni, például a szükséges kémiai összetevőket, vizet és élhető körülményeket.