Index Vakbarát Hírportál

Hatékonyabban gyógyítanak az űrben tenyésztett őssejtek

2024. november 25., hétfő 13:40

A szuper regeneráló képesség kihasználása nem egyszerű feladat. Egy friss eredmény szerint a hatékonyságot növeli a sejtek fejlődését korlátozó gravitáció hiánya.

Az őssejtek különleges gyógyító képességeit tovább emeli, ha az űrben tenyésztik őket – derült ki a floridai Mayo kórház Nemzetközi Űrállomáson végzett kutatásából a Science Alert cikke szerint.

A szervezetünket alkotó szövetek specializált feladatot végző sejtekből állnak, életünket azonban embrionális őssejtekként kezdjük, vagyis olyan általános sejtekként, amelyek bármelyik specializáció felé elindulhatnak a fejlődésük során. A felnőtt emberi szövetek sérülés vagy betegség nyomán nem mindig képesek regenerálódni, ezért az őssejtek különleges képességeinek kutatása nagy előrelépéseket ígér a gyógyítás terén. Mivel nem triviális feladat elérni, hogy egyes őssejtek a kívánt szöveti sejtekké és ne például daganatsejtekké alakuljanak, a területre még komoly fejlődés vár. A jelenleg vizsgált kísérleti gyógymódok egyelőre bonyolultak, hosszadalmasak és nagyon drágák.

A Nemzetközi Űrállomáson a súlytalanság körülményei között végzett kísérletek azonban biztató eredményeket hoztak: a multipotens őssejtek stabilabban osztódtak és beültetve jobban kezelték az immunrendszer válaszát.

A Mayo patológusa, Abba Zubair kiemelte, hogy az űrben tenyésztett őssejtek egyik nagy előnye, hogy három dimenzióban képesek terjeszkedni, míg a felszíni gravitációban csak két dimenzióban gyarapodnak, így nehezebben képesek egy szövet szerkezetét felvenni.

Zubair szerint kutatásuk csak egy kiindulópont, a jövőben űrben tenyésztett őssejteket használhatnak a rák, sztrók vagy demencia kezelésére.

Rovatok